Dania: zatrzymano sześciu mężczyzn podejrzanych o wspieranie Państwa Islamskiego

Świat
Dania: zatrzymano sześciu mężczyzn podejrzanych o wspieranie Państwa Islamskiego
Pixabay
Mężczyźni zostali zatrzymani w wyniku szeroko zakrojonej akcji

Duńska policja we współpracy ze służbami specjalnymi PET zatrzymała we wtorek w Kopenhadze oraz Aarhus sześciu mężczyzn w wieku 27-35 lat podejrzanych o wspieranie działalności terrorystycznej Państwa Islamskiego (IS).

Jak podano w komunikacie, dwóm mężczyznom zarzuca się podróże do Syrii latem 2014 roku i wstąpienie w szeregi dżihadystów z IS. Pięciu z zatrzymanych podejrzanych jest również o finansowanie organizacji terrorystycznej. W tej działalności główną rolę pełnił 29-latek z Aarhus, który wykorzystał czterech mężczyzn do wysyłania w latach 2013-2017 pieniędzy z Danii.

 

Skoordynowane działania służb

 

Mężczyźni zostali zatrzymani w wyniku szeroko zakrojonej akcji. Policja ze służbami specjalnymi wtargnęła równocześnie do kilku mieszkań w Kopenhadze oraz Aarhus.

 

ZOBACZ: Generałowie wzywają do obrony Francji przed islamizmem

 

W Danii pierwszy wyrok skazujący za walkę w Syrii u boku bojowników IS zapadł w 2016 roku. Karę sześciu lat więzienia dla Hamzy C. w 2017 roku potwierdził Sąd Najwyższy. Mężczyzna posiadający tureckie obywatelstwo został także pozbawiony obywatelstwa duńskiego.

emi/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie