Wstrzykiwała pacjentom roztwór soli zamiast szczepionki. Chciała ukryć swój błąd

Świat
Wstrzykiwała pacjentom roztwór soli zamiast szczepionki. Chciała ukryć swój błąd
Zdj. ilustracyjne/PAP/EPA/DANIEL DAL ZENNARO
Śledztwo ws. pielęgniarki prowadzi policja

Policja w Wilhelmshaven wszczęła w niedzielę dochodzenie przeciwko pielęgniarce, która chcąc ukryć fakt, iż przez nieuwagę rozbiła fiolkę ze szczepionką przeciwko Covid-19, wstrzyknęła sześciu pacjentom niegroźny dla zdrowia roztwór soli.

Pielęgniarka zwierzyła się ze swej pomyłki koledze, który pracował razem z nią w centrum szczepień Niemieckiego Czerwonego Krzyża w miejscowości Frise (północne Niemcy). Mężczyzna zawiadomił policję.

 

200 osób wezwanych na badania

 

Władze wezwały 200 osób, które zaszczepiono tego dnia w tym ośrodku, aby pilnie zgłosiły się do badania na obecność przeciwciał w celu wykrycia tych, których zaszczepiono roztworem soli zamiast szczepionką.

 

Policja w Wilhelmhaven/Friesland poinformowała, że kobieta zeznała, iż postąpiła w ten sposób "aby uniknąć informowania kogokolwiek, iż upuściła fiolkę", która się rozbiła.

 

 

Celem dochodzenia jest ustalenie czy nie wyrządziła w ten sposób uszczerbku na zdrowiu sześciu pacjentom, chociaż podkreślono, że roztwór soli nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

 

ZOBACZ: Naukowiec: albo będzie ciągła pandemia, albo wprowadzimy obowiązkowe szczepienia

 

Standardową praktyką przed podaniem szczepionki Pfizer-BioNtech jest jej rozpuszczanie w roztworze soli. Właśnie podczas przygotowania szczepionki, kobieta przez nieuwagę upuściła fiolkę z preparatem marnując jej zawartość.

 

Agencja AFP relacjonując ten przypadek, podała, że we Francji w ub. wtorek 140 pacjentom, którzy przybyli aby zaszczepić się w jednym z punktów na północy kraju, omyłkowo wstrzyknięto roztwór serum fizjologicznego (soli fizjologicznej) zamiast szczepionki Pfizera-BioNTech.

dk//PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie