Starcia Palestyńczyków z izraelską policją. Ponad 100 rannych

Świat
Starcia Palestyńczyków z izraelską policją. Ponad 100 rannych
PAP/EPA/ATEF SAFADI
Do starć z policją dochodzi w zamieszkanej przez Palestyńczyków wschodniej części Jerozolimy

Ponad 100 osób odniosło obrażenia w nocnych starciach Palestyńczyków z izraelską policją pod Bramą Damasceńską w Jerozolimie - podała w piątek AFP, powołując się na źródła policyjne i medyczne.

Według Palestyńskiego Czerwonego Półksiężyca, obrażeń doznało co najmniej 105 osób, z czego 20 zostało przewiezionych do szpitala. Policja poinformowała z kolei, że 20 funkcjonariuszy zostało rannych. Zatrzymano też 44 uczestników zamieszek.

 

W nocy z czwartku na piątek tłum rzucał w policję kamieniami i innymi przedmiotami, zaś funkcjonariusze użyli armatek wodnych, granatów hukowych i gazu łzawiącego.

 

Starcia niemal codziennie 

 

Do starć z policją dochodzi w zamieszkanej przez Palestyńczyków wschodniej części Jerozolimy niemal codziennie od początku ramadanu 14 kwietnia, po tym jak władze postawiły bariery na schodach w okolicy Bramy Damasceńskiej, popularnego miejsca zgromadzeń po wieczornych modlitwach podczas ramadanu.

 

Według policji barierki mają zapewnić tłumom wiernych bezpieczny dostęp do Wzgórza Świątynnego.

 

ZOBACZ: Ataki rakietowe między Syrią a Izraelem. Mieszkańcy słyszeli wybuchy

 

Kontrdemonstrację w tym samym miejscu planowali też sympatycy izraelskiej skrajnej prawicy, jednak zostali powstrzymani przez policję przed dotarciem na miejsce.

 

To m.in. efekt wzrastających napięć między palestyńskimi i żydowskimi mieszkańcami miasta, do których przyczyniły się lokalne utarczki i incydenty, rozpowszechniane poprzez media społecznościowe.

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie