Poszukiwania zaginionego okrętu. Marynarzom wystarczy tlenu do soboty

Świat
Poszukiwania zaginionego okrętu. Marynarzom wystarczy tlenu do soboty
PAP/EPA/INDONESIAN NAVY / HANDOUT
Okręt podwodny z 53-osobową załogą zaginął w środę

Marynarze na pokładzie zaginionego indonezyjskiego okrętu podwodnego mają wystarczająco tlenu, aby przetrwać do soboty. Jednostka była w dobrym stanie - poinformowali w czwartek na konferencji prasowej indonezyjscy dowódcy. Poszukiwania okrętu trwają.

W czwartek po południu czasu lokalnego nie było śladu po okręcie KRI Nanggala-402 z 53-osobową załogą. W spokojnych warunkach pogodowych trwa misja poszukiwawczo-ratownicza.

 

Szef sztabu marynarki wojennej Yudo Margono powiedział, że marynarze będą mieli dość tlenu, aby przetrwać do soboty, a okręt podwodny został dopuszczony do użytku. - Był gotowy do walki - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Podwodne roboty będą teraz pilnować ludzi i ratować życie na akwenach

 

Jak podało ministerstwo obrony, okręt o wyporności 1395 ton został zbudowany w Niemczech w 1977 roku i dołączył do indonezyjskiej floty w 1981 roku. W Korei Południowej przeszedł dwuletni remont, który zakończył się w 2012 roku.

 

Minister obrony Indonezji Prabowo Subianto przyznał na konferencji prasowej, że jego kraj powinien "szybciej modernizować sprzęt obronny". Ale nie powiedział, że z okrętem były jakieś problemy.

 

Plama ropy na morzu

 

W wyniku poszukiwań z powietrza znaleziono wyciek ropy w pobliżu ostatniego miejsca zanurzenia okrętu podwodnego, a dwa okręty marynarki wojennej posiadające sonary zostały wysłane do pomocy w poszukiwaniach. Szef sztabu marynarki wojennej powiedział również, że władze znalazły przedmiot o "dużej sile magnetycznej" na głębokości od 50 do 100 metrów.

 

Wcześniej rzecznik marynarki wojennej I admirał Julius Widjojono powiedział stacji KompasTV, że okręt podwodny z silnikiem diesla może wytrzymać zanurzenie na głębokości 250-500 metrów. "Wszystko co głębiej może być śmiertelnie niebezpieczne" - ostrzegł.

 

ZOBACZ: Błaszczak: Marynarka Wojenna otrzyma nowy okręt. W planach też zakupy używanych jednostek

 

Jak przekazała indonezyjska marynarka wojenna, podczas zanurzenia mogło dojść do awarii elektrycznej, która spowodowała, że okręt podwodny nie był w stanie uruchomić procedur awaryjnych, które pozwoliłyby mu wypłynąć na powierzchnię.

 

Marynarka wojenna przekazała, że uważa, iż okręt zatonął na głębokości 600-700 metrów.

 

Okręt podwodny KRI Nanggala-402 zaginął w środę podczas ćwiczeń torpedowych na północ od wyspy Bali.

dk//PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie