Nie żyje arcybiskup Wojciech Ziemba. Miał 80 lat

Polska
Nie żyje arcybiskup Wojciech Ziemba. Miał 80 lat
Archidiecezja Warmińska
Pięć lat temu abp Ziemba przeszedł na kanoniczną emeryturę

W środę wieczorem zmarł arcybiskup senior Archidiecezji Warmińskiej Wojciech Ziemba - poinformował rzecznik kurii Marcin Sawicki. Bp Ziemba był pierwszym biskupem diecezji ełckiej, pracował także jako metropolita białostocki. Informacje o jego pogrzebie zostaną podane w późniejszym terminie.

Arcybiskup Wojciech Ziemba urodził się 15 października 1941 r. w Wampierzowie, w parafii Wadowice Górne, w diecezji tarnowskiej. W 1960 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie.

 

Święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa pomocniczego diecezji warmińskiej Józefa Drzazgi olsztyńskiej katedrze w 1967 r. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii św. Katarzyny w Kętrzynie (1967-1969), a następnie w olsztyńskiej parafii św. Jakuba (1969-1970).

 

ZOBACZ: Pielgrzymki na Jasną Górę. "Liczymy, że pątników będzie mogło wyjść więcej niż przed rokiem"

 

W latach 1970-74 studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1974 r. uzyskał tytuł doktora teologii biblijnej. Studiował również w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie (1980-81).

 

Jego zawołaniem było "Bóg bogaty w miłosierdzie"

 

Po studiach wykładał przedmioty biblijne w Warmińskim Seminarium Duchownym "Hosianum" w Olsztynie, gdzie jednocześnie pełnił kolejno funkcje prefekta, wicerektora (1981-82) a następnie rektora (1982-1986).

 

Został mianowany biskupem pomocniczym diecezji warmińskiej w czerwcu 1982 r. Jako zawołanie biskupie obrał słowa: "Bóg bogaty w miłosierdzie".

 

W marcu 1992 r. został mianowany pierwszym biskupem ełckim. W tamtym czasie przyczynił się do powstania Seminarium Duchownego w Ełku. Natomiast w listopadzie 2000 r. otrzymał nominację od Jana Pawła II na arcybiskupa metropolitę białostockiego. 30 maja 2006 r. został mianowany przez papieża Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą warmińskim.

 

ZOBACZ: Abp Jędraszewski: nawet w samym Kościele doświadczamy zaciemniania prawdy

 

Jako arcybiskup metropolita warmiński powołał w 2006 r. Warmińskie Archidiecezjalne Centrum Badań Hozjańskich, z zadaniem zakończenia diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego kardynała Stanisława Hozjusza. Rozpoczął i zakończył I Synod Archidiecezji Warmińskiej (2006-2012).

 

Pięć lat temu przeszedł na emeryturę

 

Powołał Archidiecezjalną Szkołę Muzyki Kościelnej oraz Archidiecezjalny Ośrodek Charytatywny "Caritas" Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach.

 

W październiku 2016 roku Ojciec Święty Franciszek przyjął jego rezygnację z posługi arcybiskupa metropolity warmińskiego z powodu ukończenia 75. roku życia i rozpoczęcia czasu kanonicznej emerytury.

 

W ramach Konferencji Episkopatu Polski był przewodniczącym Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Litwy i Komisji Misyjnej. Należał do Komisji Duszpasterstwa oraz do Rady Ekonomicznej.

wka/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie