Niedzielski: być może liczba zgonów przekroczy dziś 700

Polska
Niedzielski: być może liczba zgonów przekroczy dziś 700
Polsat News
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że "być może liczba zgonów przekroczy dziś 700"

- Być może liczba zgonów przekroczy dziś 700 - powiedział w środowy poranek minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do aktualnej sytuacji w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Pełne dane dotyczące liczby nowych zakażeń poznamy o 10:30.

Trzecia fala epidemii koronawirusa w Polsce trwa. Choć liczba zakażeń spada to liczba zgonów wciąż pozostaje na wysokim poziomie sięgającym kilkuset pacjentów dziennie.

 

We wtorek zmarło 601 osób zakażonych COVID-19.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 20 kwietnia

 

- Być może liczba zgonów przekroczy dziś 700 - powiedział w środowym wydaniu "Salonu Politycznego Trójki" minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

Zaznaczył, że prognozy mówią o spadkach dziennej liczby zgonów na poziomie 5-10 proc. w ciągu tygodnia. - Teraz średnia jest 500, więc w perspektywie miesiąca myślę, że będzie to ok. 400 - stwierdził szef resortu zdrowia.

W przyszłym tygodniu plan na maj

Odnosząc się do luzowania obostrzeń, zaznaczył, że na konferencji prasowej "chcemy przekazać, co będzie działo się w tym tygodniu, a w przyszłym tygodniu przedstawimy plan na maj".

 

Minister podkreślił, że decyzje o luzowaniu powinny być podejmowane z rozwagą.

 

ZOBACZ: Mleko zaszczepionych matek daje noworodkom odporność na Covid-19

 

- Widzę pewnego rodzaju reakcje, które są każdorazowo nadmiarowe. Jak mamy troszeczkę lepszą sytuację epidemiczną, to wszyscy natychmiast zaczynają krzyczeć, żeby wszystko otwierać, a za chwilę, jak pojawia się kolejna fala, to wszyscy się pytają, po co luzowaliśmy - powiedział.

 

Odnosząc się do ewentualnego otwarcia ogródków gastronomicznych, ocenił, że "to jeszcze nie jest ten czas".

Restauracje dla zaszczepionych?

Minister był również pytany, czy możliwe jest otwarcie restauracji lub hoteli dla osób w pełni zaszczepionych. - Na razie nie ma takich rozważań, na razie musimy zdefiniować sobie sposób postępowania ze szpitalami, z infrastrukturą, bo musimy je szybko przywrócić do normalnego funkcjonowania - powiedział.

 

ZOBACZ: "Raport": Kreatywni w kryzysie. Na ratunek gastronomii

 

- Zalecam ogromną ostrożność. Nauka z poprzedniej fali jest taka, że zbyt szybkie luzowanie prowadzi do ponownego przyspieszenia pandemicznego - podkreślił.

 

Niedzielski zwrócił uwagę, że ewentualne otwieranie hoteli lub restauracji, mimo pandemii, to skrajna nieodpowiedzialność i narażanie innych na niebezpieczeństwo.

"Jestem zwolennikiem stref"

Powiedział, że najpóźniej za tydzień rząd chce przedstawić harmonogram luzowania obostrzeń w poszczególnych regionach.

 

- Jestem zwolennikiem stref, bo zupełnie inna sytuacja epidemiczna jest w tej chwili na Śląsku, a zupełnie inna jest na Podkarpaciu, gdzie tych zakażeń jest poniżej 30 na 100 tys., a na Śląsku jest ok. 50 - wyjaśnił. Zaznaczył, że pod uwagę będzie również brana sytuacja w szpitalach.

 

- Będę chciał proponować przejrzysty plan, żeby przez cały maj było wiadomo, które województwa, według jakich kryteriów będą miały otwierane poszczególne sektory. I również wtedy na pewno w tym katalogu otworzeń znajdzie się hotelarstwo - dodał.

"Na razie nie przewidujemy mieszania szczepionek"

- Na razie nie przewidujemy mieszania szczepionek - powiedział Niedzielski, pytany, czy możliwe jest, aby osoby zaszczepione preparatem AstraZeneca w drugiej dawce otrzymywały szczepionkę innej firmy.

 

Minister zwrócił uwagę, że zdarzają się dni, w których liczba wykonanych szczepień przekracza 250 tys. Pytany, czy możliwe jest szczepienie 500 tys. osób dziennie, wskazał, że do tego konieczne jest spełnienie kilku warunków - wystarczających dostaw preparatów i odpowiednio dużej liczby chętnych.

 

ZOBACZ: AstraZeneca. Ponad 200 tys. mniej dawek trafi do Polski w tym tygodniu

 

Niedzielski odniósł się również do doniesień z innych krajów, w których osoby zaszczepione preparatem AstraZeneca, w drugiej dawce otrzymują szczepionkę innej firmy.

 

- Z mojego punktu widzenia i - opierając się na dyskusjach na Radzie Medycznej - na razie nie przewidujemy mieszania szczepionek, bo to jest pewnego rodzaju eksperyment i myślę, że trudno byłoby to uzasadnić na poziomie charakterystyki produktów leczniczych, czyli tych zaleceń, które dają producenci, bo oni wyraźnie nie odnoszą się tam do zagadnienia mieszania szczepionki - powiedział.

ac/Trójka
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie