Hongkong. 90-latka oszukana na 32 miliony dolarów

Świat
Hongkong. 90-latka oszukana na 32 miliony dolarów
Pixabay/ zdj. ilustracyjne
W Hongkong występuje jeden z najwyższych odsetków milionerów, a wiele z nich to osoby starsze

90-latka padła ofiarą oszustów, którzy wyłudzili od niej 32 miliony dolarów. Sprawcy podszyli się pod chińskich urzędników i poinformowali kobietę, że dokonano kradzieży jej tożsamości i musi przelać środki celem ich ochrony.

90-letnią milionerkę oszukano na kwotę 250 milionów dolarów hongkońskich, co odpowiada 32 milionom dolarów amerykańskich. Zdaniem służb, to największa suma jaką w ten sposób wyłudzono. 

 

Kobieta mieszkała w rezydencji znajdującej się w jednej z najbardziej ekskluzywnych dzielnic miasta. 

 

Technika oszustwa 

 

Przestępcy, podszywając się pod chińskich funkcjonariuszy bezpieczeństwa publicznego, skontaktowali się z kobietą. Poinformowali ją, że jej tożsamość została skradziona i wykorzystana w toczącej się sprawie karnej.

 

ZOBACZ: Ponad 2300 zarzutów po śledztwie ws. oszustw na kwotę 3,5 mln zł

 

Zdaniem gazety "South China Morning Post", oszuści przekazali 90-latce, że musi przesłać środki ze swojego konta bankowego na konto prowadzone przez specjalny zespół dochodzeniowy w celu ich przechowania i ochrony.

 

Kolejnym krokiem oszustów było pojawienie się jednego z nich w domu kobiety. Sprawca, w obecności 90-latki, kontaktował się z podstawionym agentem służb, który przekonał milionerkę do przelania środków. W ciągu pięciu miesięcy wysłała oszustom 11 przelewów. 

 

Miliarderzy w Hong Kongu

 

Sprawa wyszła na jaw, ponieważ podejrzeń nabrała zatrudniona u kobiety służba, która skontaktowała się z rodziną milionerki, a ta zaalarmowała policję. Jak informują funkcjonariusze, w sprawie zatrzymano 19-latka, ale wyszedł on na wolność za kaucją. Więcej szczegółów nie zostało ujawnionych. 

 

ZOBACZ: Oszustwa na "czarne euro". Poszukiwania Kameruńczyka trwały 14 lat

 

W Hongkongu występuje jeden z najwyższych odsetków milionerów, a wiele z nich to osoby starsze, które mogą być bardziej podatne na oszustwa.

 

Z danych podawanych przez "The Guardian" wynika, że w pierwszym kwartale 2021 r. oszuści wyłudzili około 350 mln dolarów hongkońskich (45 mln dolarów amerykańskich). W 2020 roku skradziono łącznie w ten sposób 574 mln dolarów hongkońskich (74 mln dolarów amerykańskich).

laf/zdr/The Guardian
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie