Zmarł były poseł Aleksander Sopliński. "Lekarz, społecznik, oddany ludowiec"

Polska
Zmarł były poseł Aleksander Sopliński. "Lekarz, społecznik, oddany ludowiec"
PAP/Wojciech Olkuśnik/Twitter

"Dziś dotarła do nas smutna wiadomość. Zmarł Aleksander Sopliński. Lekarz, społecznik, oddany ludowiec. Całe swoje życie poświęcił pomocy drugiemu człowiekowi" - napisał szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Na początku wtorkowych obrad Sejmu, posłowie uczcili pamięć zmarłego.

O śmierci byłego posła poinformował przewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego. "Wierny swojej małej ojczyźnie. Dla nas był wzorem serdecznego przyjaciela" - napisał o Soplińskim Kosiniak-Kamysz. 

 

 

Na początku obrad posłowie uczcili pamięć zmarłego. Kosiniak-Kamysz mówił, że dowiedział się o śmierci Soplińskiego we wtorek rano. Podkreślił, że Sopliński był lekarzem, samorządowcem z Ciechanowa, potem zasiadał m.in. w sejmiku województwa mazowieckiego i w Sejmie.

 

 

"Olek Sopliński. Kolega. Przyjaciel. W resorcie nie unikał trudnych decyzji. Zawsze z dobrym słowem i wsparciem. Z ogromnym życiowym doświadczeniem. Dziękuję za te lata. Żegnaj Olku" - napisał poseł Bartosz Arłukowicz. 

 

 

Sopliński w 1990 został członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego. W latach 1990–1998 był wiceprzewodniczącym, a następnie przewodniczącym rady miasta Ciechanowa. W latach 1998–2002 zasiadał w sejmiku mazowieckim.

 

W wyborach w 2005 został wybrany do Sejmu V kadencji z listy PSL w okręgu płocko-ciechanowskim. Zasiadał m.in. w Komisji Zdrowia, Komisji Polityki Społecznej oraz Komisji Kultury i Środków Przekazu. W wyborach parlamentarnych w 2007 uzyskał 3399 głosów. 23 listopada 2007 złożył ślubowanie poselskie, zastępując w parlamencie Adama Struzika, który nie objął mandatu, zachowując stanowisko marszałka mazowieckiego.

 

29 lutego 2012 został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Sopliński został odznaczony Krzyżem Oficerskim (2011) i Krzyżem Kawalerskim (1999) Orderu Odrodzenia Polski.

msl/prz / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie