Tropy niedźwiedzia na polsko-słowackiej granicy. "Nie drażnij misia wiosną"

Polska
Tropy niedźwiedzia na polsko-słowackiej granicy. "Nie drażnij misia wiosną"
Facebook/Straż Graniczna
Tropy niedźwiedzia odkryli funkcjonariusze straży granicznej

Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej odkryli tropy niedźwiedzia przekraczającego granicę polsko-słowacką na Podhalu. Tropy niedźwiedzia wędrującego leśnym traktem odbite na śniegu pogranicznicy sfotografowali i umieścili na swoim profilu społecznościowym.

"Mamy ślady nielegalnej migracji ze Słowacji. Odkryli je na Podhalu funkcjonariusze z Karpackiego OSG. Z racji tego, że przybysz jest duży - nawet ponad 300 kg i zapewne szuka pożywienia, mówimy tylko: »Straż Graniczna wita i życzy miłego pobytu w Polsce«. Nie drażnij misia wiosną" - napisali we wtorek żartobliwie funkcjonariusze SG.

 

Mamy ślady nielegalnej migracji ze Słowacji. Odkryli je na Podhalu funkcjonariusze z Karpackiego Oddziału SG. Z racji...

Opublikowany przez Straż Graniczna Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Niezwykły wyczyn Iwo

Niedźwiedzie potrafią bez problemu pokonywać odległe trasy. Niezwykłym wyczynem wykazał się niedźwiedź nazwany Iwo, który w 2015 r. w czasie swej ponad trzytygodniowej wędrówki pokonał niemal 400 km z Tatr na Węgry i z powrotem przez Słowację dotarł w Bieszczady. Wędrówka Iwa była obserwowana przez przyrodników z Tatrzańskiego Parku Narodowego dzięki obroży telemetrycznej.

 

ZOBACZ: To z ich powodu w Tatrach zamknięto szlak. "Niedźwiedzia rodzina ma się dobrze"

 

Niedźwiedzie brunatne są największymi ssakami zamieszkującymi Tatry. Żywią się przeważnie pokarmem roślinnym - leśnymi owocami, grzybami, pędami ziół i krzewów oraz padliną. Kiedy zgromadzą odpowiednie zasoby tłuszczu, tworzą sobie tzw. gawrę, w której przesypiają zwykle od listopada do marca.

 

Co dwa lata w gawrze samica niedźwiedzia rodzi od 1 do 3 młodych, które przez półtora roku pozostają pod opieką matki. Dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg i żyją do 50 lat. W Polsce niedźwiedzie objęte są ścisłą ochroną, a ich główną ostoją są Bieszczady.

ac/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie