Przechwycono samolot zwiadowczy USA nad Pacyfikiem. "Zbliżał się do rosyjskiej granicy"

Świat
Przechwycono samolot zwiadowczy USA nad Pacyfikiem. "Zbliżał się do rosyjskiej granicy"
wikimedia/United States Air Force
Piloci zidentyfikowali obiekt jako samolot zwiadowczy Boeing RC-135.

Rosyjski myśliwiec MiG-31 przechwycił nad Oceanem Spokojnym samolot zwiadowczy USA, który zbliżał się do granicy rosyjskiej - podało w piątek ministerstwo obrony w Moskwie. Zapewniło, że lot rosyjskiej maszyny odbył się zgodnie z przepisami międzynarodowymi.

Ministerstwo oznajmiło, że zaobserwowano "cel powietrzny", który zbliżał się do granicy państwowej Rosji. W celu jego rozpoznania poderwano z lotniska wojskowego na Kamczatce samolot MiG-31.

 

ZOBACZ: Rosja: uprzedzamy USA, by trzymały się z dala od Krymu i naszych wybrzeży

 

Zidentyfikował on obiekt jako samolot zwiadowczy Boeing RC-135 sił zbrojnych USA.

 

Nie naruszył granicy

 

Amerykański samolot, według twierdzeń strony rosyjskiej, przemieszczał się wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża Kamczatki. Nie doszło do naruszenia rosyjskiej granicy państwowej. MiG-31 towarzyszył mu podczas lotu, a gdy amerykańska maszyna zawróciła, powrócił na lotnisko na Kamczatce.

 

ZOBACZ: Rosja przeprowadziła pierwsze "naddźwiękowe ćwiczenia" w Arktyce

 

"Lot rosyjskiego myśliwca odbywał się ściśle według przepisów międzynarodowych regulujących wykorzystywanie przestrzeni powietrznej" - oświadczyło ministerstwo.

 

Do incydentu doszło dzień po tym, gdy prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie nakładające dodatkowe sankcje na Rosję w związku z ingerencją Kremla w wybory w USA i ataki hakerskie. Waszyngton zdecydował także o wydaleniu 10 dyplomatów Rosji.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie