Nowy RPO. Schreiber: część senatorów opozycji rozważa poparcie dla Wróblewskiego

Polska
Nowy RPO. Schreiber: część senatorów opozycji rozważa poparcie dla Wróblewskiego
Polsat News
Minister Łukasz Schreiber

Minister Łukasz Schreiber w programie "Gość Wydarzeń" wyraził nadzieję, że nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich zostanie kandydat PiS Bartłomiej Wróblewski. Jego zdaniem, może on być niezależny od władzy. - To wszystko zależy od człowieka - ocenił przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Jednocześnie przyznał, że procedura wyboru następcy Adama Bodnara trwa zbyt długo.

 

- Skoro kandydatura przedstawiona przez Prawo i Sprawiedliwość, ale poparta także przez część posłów opozycji ma taką szansę, to myślę, że jest to pomysł na zakończenie tego klinczu. Tym bardziej, że część senatorów opozycji daje do zrozumienia, że rozważa poparcie tej kandydatury - przekonywał, dodając: Wierzę, że głosowanie w Senacie zakończy się wynikiem 50 do 49 (na korzyść Wróblewskiego). 

 

ZOBACZ: Senatorowie o wyborze RPO: "Wróblewski nie przejdzie w Senacie"

 

Pytany o rolę RPO przyznał, że "ma on instrumenty - wprawdzie "miękkie", ale takie, którymi może zwrócić opinii publicznej uwagę na sprawy niepokojące, na to, że władza przekracza swoje uprawnienia". 

 

Jego zdaniem kandydat PiS na nowego rzecznika może być niezależny od władzy. - To wszystko zależy od człowieka. Rzecznik zyskuje niezależną pozycję, także pod względem konstytucyjnym. Stoi za nim poparcie obu izb parlamentu. Jest on w stanie wznieść się ponad swoje poprzednie sympatie polityczne czy nawet to, w jakim był ugrupowaniu - przekonywał. - Proszę sobie przypomnieć poprzednich rzeczników, np. Tadeusza Zielińskiego (1992-1996), był posłem Unii Demokratycznej, ale mało tego - po zakończeniu kadencji wszedł do rządu Włodzimierza Cimoszewicza. Kolejny rzecznik - Adam Zieliński, poseł PZPR-u w Sejmie kontraktowym - mam wrażenie, że mało kto, to pamięta - zaznaczył. 

 

- Jeżeli ta kandydatura (Wróblewskiego - red.) upadnie, będzie jakiś następny wariant. Ale proszę pozwolić Senatowi się wypowiedzieć - podsumował. 

 

Wideo: minister Łukasz Schreiber w programie "Gość Wydarzeń"

  

Schreiber był pytany także o unijny Fundusz odbudowy. - Bardzo ubolewam nad postawą całej grupy polityków, zarówno kolegów z koalicji (politycy Solidarnej Polski zapowiedzieli, że nie poprą w Sejmie Funduszu - red.), jak i przedstawicieli opozycji. Nie rozumiem postawy ani jednych, ani drugich. Nie rozumiem, jak można chcieć, gdy Polska ma być jednym z największych beneficjentów, odrzucać te pieniądze. W imię czego? (Negocjacje - red.) to był wielki sukces Polski, wielki sukces premiera Morawieckiego - stwierdził. 

 

Minister Schreiber nie był w stanie odpowiedzieć, kiedy uczniowie wrócą do szkół, przyznał, że ostatecznej decyzji jeszcze nie ma. 

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

jo/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie