Czarnogóra. Rzadki gatunek ślimaka nazwany na cześć Novaka Djokovicia

Świat
Czarnogóra. Rzadki gatunek ślimaka nazwany na cześć Novaka Djokovicia
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/Capri23auto
W czwartek w czasopiśmie naukowym "Subterranean Biology" ukazał się artykuł opisujący znalezisko

Naukowcy, którzy odkryli nowy gatunek ślimaka żyjącego w źródłach położonych w jaskiniach krasowych w pobliżu stolicy Czarnogóry Podgoricy nazwali go Travunijana djokovici, na cześć tenisisty Novaka Djokovicia - donosi czarnogórski dziennik Vjesti.

- Travunijana to jeden z najrzadszych gatunków na świecie! Wyjątkowy jak Novak - powiedział gazecie prof. Uniwersytetu Czarnogórskiego Vladimir Peszić, który wraz z prof. Jozefem Grego w 2019 r. odkrył nowy gatunek ślimaka.

 

W czwartek w czasopiśmie naukowym "Subterranean Biology" ukazał się artykuł opisujący znalezisko. Należący do rodziny źródlarkowatych Travunijana djokovici ma białą spiralną muszlę w kształcie stożka i zamieszkuje położone w jaskiniach strumienie. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody sklasyfikowała nowy gatunek jako narażony na wyginięcie.

"Potrzebujesz energii i entuzjazmu Novaka"

- Aby odkryć jedno z najrzadszych zwierząt na świecie, które zamieszkuje unikalne podziemne siedliska Gór Dynarskich, dotrzeć do niedostępnych jaskiń i źródeł, a także cierpliwie pracować przy opracowywaniu zebranych materiałów potrzebujesz energii i entuzjazmu Novaka - tłumaczył Peszić.

 

ZOBACZ: Novak Djokovic spróbował sił w... sumo [WIDEO]

 

Zapowiedział, że badania nad nowo odkrytym gatunkiem będą kontynuowane. - W projekcie weźmie udział 11-12 uczestników, profesorów i doktorantów z Czarnogóry, Polski, Słowacji i Serbii, którzy, wraz ze mną, potwierdzają, że naukowcy są największymi fanami Novaka - dodał profesor.

 

Djoković jest jednym z najpopularniejszych sportowców na Bałkanach, obecnie zajmuje pierwsze miejsce w indywidualnym rankingu tenisistów federacji ATP

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie