Bodnar: rządzący nie dbają o prawa człowieka

Polska
Bodnar: rządzący nie dbają o prawa człowieka
Polsat News
Adam Bodnar ze sprawozdaniem "Z urzędu. Nieurzędowy raport ze skarg, rozmów, spotkań z Rzecznikiem Praw Obywatelskich VII Kadencji 2015–2020"

- Prawa człowieka w Polsce zostały upolitycznione - ocenił w programie "Punkt Widzenia" Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Jak dodał, rządzący wielokrotnie je naruszyli, a obywatele "zostają pozbawiani mechanizmów ochrony ich praw".

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, który pozwala pełnić obowiązki RPO po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę, jest niezgodny z konstytucją. Przepis ten straci moc obowiązującą po upływie trzech miesięcy od opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw. Jak wskazano, w tym czasie parlament powinien uchwalić ustawę, która ureguluje sytuacje, w których urząd Rzecznika jest nieobsadzony przez jakiś czas po upływie kadencji.

 

Grzegorz Jankowski pytał Adama Bodnara w programie "Punkt Widzenia", czy jego działalność została "upolityczniona".

 

- Nie, ja cały czas staram się aktywnie bronić praw i wartości obywatelskich, natomiast niestety w Polsce w ostatnich latach, to się w zasadzie łączy z okresem mojej kadencji, jest tak, że prawa człowieka zostały upolitycznione - ocenił RPO.

 

ZOBACZ: KE: z niepokojem śledzimy wydarzenia związane z RPO w Polsce

 

Jak podkreślił, jego zajmowanie się prawami osób LGBT jest "zaraz uznawane za jakąś działalność polityczną". - Z tym, co ja robię w tym temacie, we Francji czy w Niemczech byłbym uznany za jakiegoś maksymalnie konserwatywnego polityka. Nie robię niczego, czego nie wymagają od nas zwyczajne standardy praw człowieka - dodał.

 

"Staram się być absolutnie niezależny"

 

Bodnar powiedział, że stara się być konsekwentny temu, jak interpretuje konstytucję. - Staram się być absolutnie niezależny od rządu, tak samo jak byłem niezależny od partii politycznych, kiedy kandydowałem na rzecznika i gdy byłem prawnikiem związanym z Helsińską Fundacją Praw Człowieka - podkreślił.

 

WIDEO: cała rozmowa z Adamem Bodnarem

  

Grzegorz Jankowski zapytał, czy zdaniem Bodnara rządzący nie dbają o prawa człowieka.

 

- Tak, taką tezę chcę postawić. Uważam, że prawa człowieka były w Polsce przez ostatnie lata wielokrotnie naruszane i że obywatele zostają pozbawiani mechanizmów ochrony ich praw - odpowiedział RPO.

 

Kadencja rzecznika Adama Bodnara upłynęła 9 września ub.r. Jeszcze w czwartek Sejm wybrał posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich. Musi go teraz zaakceptować Senat, w którym większość mają kluby niechętne jego kandydaturze.

zdr/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie