Olej niebezpieczny dla zdrowia. GIS ostrzega przed spożywaniem

Polska
Olej niebezpieczny dla zdrowia. GIS ostrzega przed spożywaniem
Główny Inspektorat Sanitarny
Kwas erukowy ma toksyczny charakter, a jego nadmierne spożycie może doprowadzić stłuszczenia rządów i uszkodzenia mięśnia sercowego

Olej z nasion gorczycy wyprodukowany dla firmy FSF Olej został uznany przez Główny Inspektorat Sanitarny za niebezpieczny dla zdrowia konsumentów. Produkt jest wycofywany z rynku - konsumenci, którzy go kupili, nie powinni go spożywać.

Produkt uznany za niebezpieczny dla zdrowia to olej z nasion gorczycy, tłoczony na zimno, 100% o pojemności 250 ml. Jest oznaczony numerem partii MUDM28052 z datą minimalnej trwałości do 2 października 2021. Został wyprodukowany na Węgrzech.

 

ZOBACZ: GIS wycofuje przybory kuchenne z popularnej sieci. Ich używanie może być szkodliwe dla zdrowia

 

GIS poinformował, że na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną w oleju stwierdzono "przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu kwasu erukowego". Kwas ma toksyczny charakter, a jego nadmierne spożycie może doprowadzić stłuszczenia rządów i uszkodzenia mięśnia sercowego.

 

GIS przekazał, że firma FSF Olej rozpoczęła proces wycofywania produktu z rynku. Działania nadzoruje Państwowa Inspekcja Sanitarna.

bas/ sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie