"Jest wódz, jest partia". Trzaskowski komentuje wyrok TK

Polska
"Jest wódz, jest partia". Trzaskowski komentuje wyrok TK
Polsat News
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski

"To kolejna decyzja domykająca budowany przez obecną władzę system. To system, w którym ma nie być żadnej niezależnej instytucji, żadnej niezależnej kontroli. Jest wódz, jest partia i wszelkie działania państwa są z wolą wodza i partii ściśle powiązane" - napisał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Odniósł się w ten sposób do czwartkowego wyroku TK ws. kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że przepis ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, który pozwala pełnić obowiązki RPO po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę jest niezgodny z konstytucją; przepis ten traci moc obowiązującą po upływie trzech miesięcy od opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw. W tym czasie parlament powinien uchwalić ustawę dotyczącą kadencji RPO - wskazał TK.

Rafał Trzaskowski ocenił, że wyrok TK "uderza osobiście w Adama Bodnara". "Adam Bodnar jest jednym z najlepszych Rzeczników Praw Obywatelskich w historii RP, twardym i niezależnym. Główny problem leży dziś jednak gdzie indziej. Problemem jest to, że to kolejna decyzja domykająca budowany przez obecną władzę system" - napisał prezydent stolicy.

 

ZOBACZ: Kto nowym RPO? Hołownia o zakulisowych rozmowach

 

"Nie próbuję sięgać po kandydata choćby pozornie niezależnego" 

 

"To system, w którym ma nie być żadnej niezależnej instytucji, żadnej niezależnej kontroli. Jest wódz, jest partia i wszelkie działania państwa są z wolą wodza i partii ściśle powiązane. Nie ma żadnych obiektywnych kryteriów. Prawo? Dobry obyczaj? Standardy? Wartości? Przyzwoitość? Zapomnijcie! Wódz i jego partia nie mogą tolerować obecności w systemie czegokolwiek, co ograniczałoby ich władzę" - dodał.

 

Zdaniem Trzaskowskiego PiS "nawet nie próbuje sięgać w przeciąganej w nieskończoność procedurze powołania nowego RPO po kandydata choćby pozornie niezależnego". Jak ocenił, rządzący "nie potrzebują kogoś, kto faktycznie będzie interweniował w sytuacjach, kiedy obywatele w tej z założenia nierównej relacji są niesprawiedliwie traktowani czy pokrzywdzeni przez państwo".

 

"Potrzebują kogoś, kto przyłoży urzędową pieczątkę do wszystkiego, czego partia sobie zażyczy" - dodał.

Dzisiejszy „wyrok” pseudo-trybunału oczywiście uderza osobiście w Adama Bodnara. Adam Bodnar jest jednym z najlepszych...

Opublikowany przez Rafała Trzaskowskiego Czwartek, 15 kwietnia 2021

 

"Skandalem jest, że Adam Bodnar lada chwila nie będzie już RPO. Sam Adam Bodnar na pewno świetnie sobie poradzi, bo jest wybitnym prawnikiem i działaczem na rzecz praw człowieka. Nie mam też wątpliwości, że może jeszcze wiele dobrego zrobić dla Polski oraz jej obywatelek i obywateli. Natomiast dziś nasz bunt i sprzeciw powinien wywoływać przede wszystkim kolejny krok do zamiany państwa w partyjny folwark" - napisał prezydent Warszawy.

zdr/sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie