Co trzeci pracownik woli odejść, niż wrócić do pracy stacjonarnej

Świat
Co trzeci pracownik woli odejść, niż wrócić do pracy stacjonarnej
pixabay.com/makieni777
Nie wszyscy pracownicy będą gotowi - lub chętni - do powrotu do biura.

Ponad jedna trzecia zapytanych pracowników wolałoby zrezygnować z pracy i poszukać innej, byle tylko nadal wykonywać obowiązki z domu. Z amerykańskiego sondażu wynika, że pracodawcy, którzy będą chcieli powrotu do stacjonarnego zatrudnienia mogą napotkać problemy. Pracownicy będą chcieli dopłat do wynagrodzenia za dojazdy do pracy, a także zapewnienia im opieki nad dziećmi.

Wielu pracujących od początku pandemii zdalnie i wykonujących obowiązki z domu, może w ogóle nie chcieć powrotu do pracy stacjonarnej - wynika z badań amerykańskiej firmy doradztwa personalnego Robert Half International. Badanie objęło ponad 1000 dorosłych pracowników różnych amerykańskich firm, którzy w związku z panującą pandemią świadczą swoją pracę w pełnym wymiarze godzin z miejsca zamieszkania.

 

Nie są gotowi na powrót do biura

 

Według badania 34 proc. badanych pracujących z domu (ang. work from home, WFH) twierdzi, że wolałoby zrezygnować z pracy i szukać nowej, niż wrócić do biura w pełnym wymiarze godzin.

 

Z kolei prawie połowa badanych chciałaby powrotu do pracy, ale w systemie hybrydowym.

 

ZOBACZ: Praca zdalna na stałe? "To aberracja, a nie nowa normalność"

 

Badani Amerykanie doceniają możliwość samodzielnego organizowania swojej przestrzeni roboczej, na którą pozwala praca zdalna. Według respondentów zaletą jest brak bodźców rozpraszających, na przykład konieczności prowadzenia pogawędek ze współpracownikami.

 

Okazuje się również, że pracownicy wolą luźny i swobodny ubiór, do którego przyzwyczaili się w domu, niż oficjalny, który czasami jest wymagany w pracy stacjonarnej.

 

Pracodawcy wobec nowych oczekiwań

 

Z badania wynika, że pracodawcy mogą zostać postawieni wobec nowych oczekiwań pracowników. Z odpowiedzi ankietowanych wynika, że najważniejsze dla nich są elastyczne godziny pracy. Podkreślają zalety swobody w ustalaniu własnego grafiku.

 

Jeśli nawet w niepełnym wymiarze godzin będą musieli wrócić z domu do biura, pracownicy spodziewają się zmian. Między innymi chcieliby, aby pracodawca pokrył koszty ich dojazdu do pracy, a także zapewniał wybraną formę opieki nad dziećmi.

 

ZOBACZ: Praca zdalna i wypoczynek? Obozy coworkingowe mają być nowym trendem turystycznym

 

"Wielu dyrektorów i prezesów firm chciałoby przywrócić stan normalności sprzed pandemii i zobaczyć swoich pracowników z powrotem w biurze" - powiedział Paul McDonald, starszy dyrektor wykonawczy w Robert Half International. "Jednak ponowne otwarcie branż niesie za sobą również nowe wyzwania dla osób prowadzących firmy. Nie wszyscy pracownicy będą gotowi - lub chętni - do powrotu do biura, więc kluczowe znaczenie w powrocie do dawnego systemu będzie miało zachowanie elastyczności i reagowanie na ich potrzeby" - dodał ekspert RH International, które opublikowało raport z badania w internecie.

 

Z badań zagadnienia pracy zdalnej na świecie wynika, że w czasie pandemii ta forma wywiązywania się ze zobowiązań wobec pracodawcy to wciąż rosnący trend w pracy i często wykorzystywany sposób na jej uelastycznienie.

hlk/ PAP Nauka w Polsce
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie