PiS bez większości, Polska 2050 Szymona Hołowni wyprzedziła Koalicję Obywatelską. Sondaż

Polska
PiS bez większości, Polska 2050 Szymona Hołowni wyprzedziła Koalicję Obywatelską. Sondaż
Polsat news
"Najnowszy sondaż United Surveys dla DGP i RMF FM pokazuje, że koalicjanci PiS nie weszliby do Sejmu, gdyby wybory odbyły się teraz

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę, to zwyciężyłoby w nich Prawo i Sprawiedliwość, jednak partia Jarosława Kaczyńskiego nie zdobyłaby większości - wynika z sondażu United Surveys. Pomniejsi członkowie Zjednoczonej - Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry i Porozumienie Jarosława Gowina - nie mieliby szans wejść do parlamentu, gdyby nie startowali z list PiS-u.

"Najnowszy sondaż United Surveys dla DGP i RMF FM pokazuje, że koalicjanci PiS nie weszliby do Sejmu, gdyby wybory odbyły się teraz (zdobyliby po ok. 2 proc. głosów). Kolejny wniosek jest równie pesymistyczny dla prawicy – wybory z dużym prawdopodobieństwem zakończyłyby się dla niej utratą władzy"- czytamy w "DGP".

 

Za mało głosów do samodzielnych rządów

 

Jak pisze "DGP" zarówno badanie, jak i przeprowadzona na jego podstawie symulacja rozdziału mandatów w Sejmie pokazują, że PiS miałby od 190 do 208 głosów. "Zbyt mało, by myśleć o kontynuowaniu samodzielnych rządów" - dodano.

 

"United Surveys dla DGP i RMF FM prognozuje rozwój wydarzeń, gdyby doszło do przedterminowych wyborów. Z prawicą, która idzie do nich w wersji numer jeden: zjednoczona, i dwa: podzielona. Bez względu na wariant efekt jest podobny: utrata władzy" - czytamy.

 

ZOBACZ: Sondaż: PiS i KO z największą liczbą przeciwników, najrzadziej odrzucone PSL i Polska 2050 Hołowni

 

Na pytanie, jaki wynik osiągnęłaby partia rządząca, gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, 33,3 proc. respondentów wskazało na Zjednoczoną Prawicę (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska, Porozumienie Jarosława Gowina); wynik ten przełożyłby się na 208 mandatów.

 

W przypadku samodzielnego startu w wyborach 30,2 proc. wskazało na Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego (196 mandatów); 2,2 proc. na Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobro (0 mandatów) i 1,8 proc. na Porozumienie Jarosława Gowina (0 mandatów).

 

Z sondażu wynika, że 54,4 proc. ankietowanych wzięłoby udział w wyborach do Sejmu, gdyby te odbywały się w najbliższą niedzielę; 42,1 proc. nie poszłoby zagłosować;

 

Polska 2050 Szymona Hołowni na drugim miejscu

 

Na pytanie, na które z ugrupowań zagłosowałbyś w wyborach do Sejmu, 33,3 proc. oddałoby głos na Prawo i Sprawiedliwość; 19,0 proc. uzyskałaby Polska 2050 Szymona Hołowni; 17,9 proc. - Koalicja Obywatelska; 8,9 proc. - Lewica; 4,9 - PSL-Koalicja Obywatelska; 4,8 - Konfederacja, a 11,2 proc. odparło: "trudno powiedzieć".

 

W sondażu ankietowanych dopytano, na które z ugrupowań zagłosowaliby w wyborach do Sejmu według zaprezentowanej listy. 30,2 proc. badanych oddałoby swój głos na Prawo i Sprawiedliwość; 16,7 proc. uzyskałaby Polska 2050; 16,2 proc. - Koalicja Obywatelska; 10,3 proc. - Lewica; 5 proc. - PSL-Koalicja Polska; 4,7 proc. - Konfederacja; 2,2 proc. - Solidarna Polska; 1,8 proc. - Porozumienie Jarosława Gowina.

 

"Widać także, że gdyby obecni koalicjanci PiS zdecydowali się na samodzielny start, żaden nie przekroczyłby progu wyborczego" - czytamy.

 

Jak zauważa "DGP", "jeśli chodzi o pozostałych graczy, rosną szanse opozycji na przejęcie władzy".

 

Sondaż United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej, Dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl wykonano 9.04.2021 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

pgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie