Miesiąc darmowego czynszu i internetu. Europejskie miasto walczy o mieszkańców

Świat
Miesiąc darmowego czynszu i internetu. Europejskie miasto walczy o mieszkańców
commons.wikimedia.org
W piątek władze portugalskiego miasta zamknęły pierwszą listę kandydatur osób, które zamierzają sprowadzić się do Bragancy.

Władze miasta Braganca w północno-wschodniej Portugalii ogłosiły kampanię zachęt, która ma na celu "wykradnięcie" dużym aglomeracjom miejskim rezydentów. W zamian przybysze będą mogli liczyć na miesiąc darmowego czynszu, bezpłatnego internetu i kosz żywności.

Zapowiedziany przez samorządowców z Bragancy program pt. "Wolność rozpoczęcia na nowo" adresowany jest głównie do młodych małżeństw z dziećmi, zatrudnionych w ramach telepracy.

 

Start w maju

 

W piątek władze portugalskiego miasta zamknęły pierwszą listę kandydatur osób, które zamierzają sprowadzić się do Bragancy.

 

Oficjalna inauguracja programu, w ramach którego przybysze otrzymają też kosze pełne regionalnych produktów spożywczych, została zaplanowana na maj.

 

System zachęt

 

Jak powiedział pochodzący z północno-wschodniej Portugalii Antonio Fonseca, ekspert w dziedzinie nieruchomości, w ostatniej dekadzie podobne pomysły na przyciągnięcie nowych rezydentów rozwijało kilkanaście gmin interioru.

 

- W niektórych gminach wciąż rozwijane są zachęty, aby podnieść liczebność populacji, a szczególnie aby sprowadzić młode, dzietne małżeństwa - powiedział Fonseca, odnotowując, że kampanie te skierowane były głównie do rezydentów dużych miast, takich jak Lizbona i Porto.

 

ZOBACZ: Problem z domami we Włoszech za 1 euro. Rodziny właścicieli dochodzą swoich praw

 

Ekspert przypomniał, że w kilka gmin wciąż rozwija system zachęt w postaci wsparcia w poszukiwaniu pracy dla przybyszów czy czasowego wydawania im w dzierżawę opustoszałych budynków.

 

Szacuje się, że ponad 60 proc. obywateli Portugalii mieszka przy wybrzeżu, zazwyczaj w dużych miastach, takich jak Lizbona oraz aglomeracja Porto. Epidemia zaczyna jednak nieznacznie zmieniać te proporcje.

pgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie