Lot drona na Marsie znów opóźniony. Konieczna aktualizacja oprogramowania

Technologie
Lot drona na Marsie znów opóźniony. Konieczna aktualizacja oprogramowania
NASA / CC0 / Commons
Lot dronem na Marsie został przełożony po raz kolejny

Z powodu problemu podczas testów i konieczności aktualizacji oprogramowania, amerykańska agencja kosmiczna NASA ponownie przesunęła lot drona Ingenuity na Marsie. Data pierwszego w historii lotu drona w atmosferze innej planety ma zostać ustalona prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

Ingenuity to nazwa niewielkiego helikoptera – bezzałogowego drona, który został przetransportowany na Marsa przez łazik Perseverance. Perseverance wylądował na Czerwonej Planecie 18 lutego. Po pierwszych testach rozpoczęły się m.in. przygotowania do lotu Ingenuity.

Lot drona ciągle przekładany

Najpierw dron, który był przyczepiony w ochronnej kapsule w dolnej części łazika, został bardzo powoli opuszczony na powierzchnię gruntu. Z kolei kilka dni temu testowo uruchomiono śmigła, początkowo z tempem 50 obrotów na minutę, a potem 2,4 tys. obrotów w ciągu minuty.

 

ZOBACZ: Marsjańska sonda sfotografowała morze wydm. Mars jest piękny [ZDJECIA]

 

Początkowo planowano pierwszy lot drona  „nie wcześniej niż 8 kwietnia”. Potem NASA zdecydowała się przełożyć termin na 11 kwietnia, następnie przesunęła start na 14 kwietnia lub później. Jednak 12 kwietnia ogłoszono, że opóźnienie będzie jeszcze większe, nie podając konkretnego terminu. Nowy termin zostanie podany prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

 

Podczas testu wirowania z dużą prędkością wystąpił problem, który jest przyczyną tej decyzji. Sekwencja poleceń sterująca testem zakończyła się przedwcześnie. NASA zapewnia, że helikopter jest bezpieczny i w dobrym stanie. Udało się opracować poprawkę oprogramowania niwelującą błąd w sekwencji poleceń zidentyfikowany 9 kwietnia. Za najlepsze rozwiązanie uznano aktualizację oprogramowania. Testy nowej wersji, a potem jej wgranie do komputera Inguenity, nastąpią w najbliższych dniach.

Łazik obserwuje drona

Podczas lotu marsjańskiego drona inżynierowie z NASA muszą brać pod uwagę kilka czynników. Ingenuity nie może latać w nocy, bowiem w nawigowaniu polega na obserwacji gruntu przez kamery.

 

Kolejną sprawą jest konieczność koordynacji tego eksperymentu z badaniami prowadzonymi przez łazik Perseverance. Na przykład Perseverance obserwuje drona swoimi kamerami (NASA prezentowała już zdjęcia, na których widać m.in. jak dron stoi na marsjańskim gruncie), a więc zespół odpowiedzialny za lot drona musi zgrać swój harmonogram z zespołami odpowiedzialnymi za inne elementy misji Perseverance. Są też momenty, gdy Perseverance jest zajęty transmisją danych do satelitów okołomarsjańskich (które potem przesyłają je na Ziemię).

Potrzeba dużo energii

W trakcie swojego lotu dron będzie zużywał dużo energii – setki watów. Bateria, która zasila dwa główne silniki oraz napęd dla sześciu śmigieł Ingenuity, musi radzić sobie ze skokami mocy, gdy dron będzie zmagał z wiatrem i jego podmuchami. Musi być utrzymywane stałe napięcie, aby uniknąć problemów.

 

ZOBACZ: Łazik Perseverance zrobił sobie selfie z helikopterem na powierzchni Marsa

 

Natomiast po zimnej marsjańskiej nocy w baterii nie pozostaje wiele energii i gdy się w dzień nagrzeje, jest doładowywana przez panele słoneczne. A więc Ingenuity nie może też lecieć wcześnie rano. Z kolei zbyt późny lot może wyczerpać baterie bez szans na doładowanie ich przed nocą. Jako najlepszy czas NASA wskazuje więc środek dnia lub popołudnie.

 

Trzeba też wziąć pod uwagę wiejące na Marsie wiatry. Lot Ingenuity testowano w wiatrach symulowanych na podstawie modeli komputerowych, w tym na przykład na „ścianie wiatru” skonstruowanej w laboratorium testowym. Jednak nie udało się przetestować wszystkich możliwych warunków, które mogą wystąpić na Marsie. Największe ryzyko jest przy starcie i lądowaniu. Dlatego przy pomocy czujników Perseverance śledzone są na bieżąco warunki pogodowe i generowane prognozy pogody.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie