Japończycy nie chcą igrzysk w Tokio. Są niezadowoleni z tempa szczepień

Świat
Japończycy nie chcą igrzysk w Tokio. Są niezadowoleni z tempa szczepień
PAP/EPA/FRANCK ROBICHON
Zaniepokojenie możliwością kolejnego nawrotu pandemii wyraziło 92,6 proc. uczestników ankiety.

60 proc. mieszkańców Japonii jest niezadowolonych z tempa krajowego programu szczepień przeciwko Covid-19, a 72 proc. opowiada się za odwołaniem lub przełożeniem Igrzysk Olimpijskich w Tokio – wynika z najnowszego sondażu, opisywanego we wtorek przez agencję Kyodo.

Japonia rozpoczęła w poniedziałek szczepienia osób w wieku 65 lat i starszych, które stanowią 29 proc. społeczeństwa. W kraju narastają tymczasem obawy o nadejście kolejnej, czwartej fali pandemii koronawirusa.

 

Zaniepokojenie możliwością kolejnego nawrotu pandemii wyraziło 92,6 proc. uczestników ankiety. Rządową odpowiedź na pandemię negatywnie oceniło 56,5 proc., a pozytywnie – 35,9 proc. badanych.

 

ZOBACZ: Ma 118 lat. Weźmie udział w sztafecie z ogniem olimpijskim

 

60,3 proc. ankietowanych wyraziło niezadowolenie z postępu krajowego programu szczepień przeciwko Covid-19, a zadowolonych było 36,5 proc. badanych – podała japońska agencja, przypominając, że do otwarcia przełożonych Igrzysk Olimpijskich w Tokio pozostało niewiele ponad 100 dni.

 

W związku z obawami o zakażenia 39,2 proc. badanych oceniło, że Igrzyska powinny zostać odwołane, a 32,8 proc. - że należy je po raz kolejny przełożyć. Tylko 24,5 proc. respondentów uznało, że zawody powinny się odbyć zgodnie z obecnym planem.

 

W ankiecie telefonicznej przeprowadzonej przez Kyodo między sobotą a poniedziałkiem wzięło udział 1015 osób.

pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie