Rosja. Płonie XIX-wieczna fabryka, z pożarem walczą śmigłowce wojskowe

Świat
Rosja. Płonie XIX-wieczna fabryka, z pożarem walczą śmigłowce wojskowe
PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV
Hostel, w którym rozpoczął się pożar służy jako hotel robotniczy; lokatorzy to imigranci pracujący w Rosji. Około dwustu mieszkających tam osób zdołało opuścić budynek - podał portal Fontanka.ru.

Strażacy w Petersburgu zlokalizowali pożar fabryki Newska Manufaktura - podała agencja TASS w poniedziałek wieczorem. Wciąż jednak trwa gaszenie ognia. To najpoważniejszy pożar w Petersburgu od blisko 20 lat.

W ostatnich godzinach odnaleziono ciało strażaka, który wcześniej został uznany za zaginionego. W ciągu dnia napływały rozmaite doniesienia na temat ofiar. Według ostatnich danych zginął jeden strażak, dwóch jest w szpitalu w stanie ciężkim, jeden doznał lżejszych obrażeń.

 

ZOBACZ: Pożar szkoły podstawowej w Cedzynie. Ewakuowano kilkanaście osób

 

Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (MCzS) poinformowało wieczorem, że pożar został zlokalizowany. Nadal trwa gaszenie ognia, który objął powierzchnię 10 tys. metrów kwadratowych. MCzS ocenia, że pożar w czterokondygnacyjnym budynku, ułożonym w kształt podkowy, zaczął się od górnych kondygnacji. Z opublikowanych kadrów można sądzić, że ogień strawił wnętrze przynajmniej jednego skrzydła obiektu, zbudowanego w XIX wieku i zaliczanego do zabytków.

 

Najpoważniejszy pożar od 19 lat 

Petersburski portal Fontanka.ru ocenił pożar jako najpoważniejszy w ciągu ostatnich 19 lat. Do wielogodzinnego gaszenia ognia trzeba było skierować śmigłowce wojskowe. Na pomoc wezwani zostali strażacy, którzy w poniedziałek mieli dzień wolny.

 

ZOBACZ: Pożar lokomotywy na linii kolejowej Lublin - Warszawa. W środku był maszynista [ZDJĘCIA]

 

W Newskiej Manufakturze mieściły się głównie magazyny, a także warsztaty. Kontrole w ostatnich latach wykazywały stałe naruszenia bezpieczeństwa pożarowego w budynku.

 

Agencja TASS, powołując się na źródło, poinformowała, że przyczyną pożaru mogło być zwarcie elektryczne.

rsr/ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie