Dostawa szczepionek do Polski. Preparaty od czterech producentów

Polska
Dostawa szczepionek do Polski. Preparaty od czterech producentów
PAP/EPA/MOHAMED MESSARA
Szczepienia w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia ub.r. Prowadzone są one na razie preparatami firm Pfizer, AstraZeneca i Moderna.

Do Polski dotarło 88 tys. dawek szczepionki od firmy AstraZeneca - przekazał w poniedziałek prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Około godz. 10 spodziewana jest też dostawa 870 tys. szczepionek od firmy Pfizer. W tym tygodniu do Polski trafią jeszcze 120 tys. firmy Johnson & Johnson i 204 tys. firmy Moderna, czyli w sumie blisko 1,3 mln dawek.

Kuczmierowski poinformował wcześniej, że kolejna dostawa szczepionek firmy AstraZeneka będzie pomniejszona - pierwotnie miało być ich 171 tys. Ostatecznie do Polski w poniedziałek wcześnie rano trafi 88 tys.; ta zmiana nie zaburzy realizacji harmonogramu szczepień - zapewnił prezes RARS. Ta dostawa była wcześniej spodziewana w niedzielę.

 

- Właśnie z uwagi na takie nieprzewidziane sytuacje w magazynach mamy zabezpieczone 390 tys. szczepionek, w szczególności AstraZeneca, na drugie dawki. Byliśmy przygotowani na taką ewentualność – powiedział wcześniej Kuczmierowski. W tym tygodniu trafi do Polski też 204 tys. dawek szczepionek firmy Moderna - dodał.

 

ZOBACZ: Milion szczepień w ciągu ostatnich siedmiu dni. "Cel udało się zrealizować"

 

W poniedziałek trafi do Polski również 870 tys. dawek preparatu firmy Pfizer - podkreślił. Z kolei w środę spodziewana jest pierwsza dostawa jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson w liczbie 120 tys. dawek.

 

- Dystrybucja do punktów szczepień odbywa się na bieżąco i wszystkie dawki są przekazywane na szczepienia, aby jak najszybciej zabezpieczyć Polaków – powiedział Kuczmierowski.

 

Szczepienia w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia ub.r. Prowadzone są one na razie preparatami firm Pfizer, AstraZeneca i Moderna.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie