Premier apeluje o przestrzeganie zasad sanitarnych. "Pomóżmy naszej służbie zdrowia"

Polska
Premier apeluje o przestrzeganie zasad sanitarnych. "Pomóżmy naszej służbie zdrowia"
Facebook/ Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki

Nasi lekarze wykonują wspaniałą pracę, a tempo szczepień rośnie, jednak bardzo wiele zależy od nas samych, dlatego jeszcze raz proszę o odpowiedzialność - oświadczył premier Mateusz Morawiecki, apelując jednocześnie o przestrzeganie zasad sanitarnych. Szef rządu poinformował też o 7 mln wykonanych szczepień w Polsce.

Szef rządu we wpisie na Facebooku wskazał, że w związku z sytuacją epidemiczną aktualne obostrzenia zostały przedłużone do 18 kwietnia.

 

ZOBACZ: Ministerstwo Zdrowia: rekord zgonów to wynik raportów ze Świąt Wielkanocnych

 

"Nasi lekarze wykonują wspaniałą pracę, a tempo szczepień rośnie. Jednak bardzo wiele zależy od nas samych, dlatego jeszcze raz proszę o odpowiedzialność. Pomóżmy naszej służbie zdrowia i przestrzegajmy tych prostych zasad: zachowajmy dystans, nośmy maseczki, ograniczmy kontakty społeczne do minimum" - napisał premier.

 

 

W kolejnym wpisie premier poinformował, że w Polsce wykonano 7 mln szczepień przeciwko Covid-19. "Z każdą dawką jesteśmy bliżej wygaszenia III fali pandemii koronawirusa" - napisał szef rządu.

 

Przedłużone obostrzenia

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę, że do 18 kwietnia zostają przedłużone obowiązujące obostrzenia. Zamknięte pozostają m.in. sklepy w galeriach handlowych, salony fryzjerskie i kosmetyczne, obiekty noclegowe, siłownie, a także żłobki i przedszkola, a uczniowie uczą się zdalnie.

 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek, że w Polsce zdiagnozowano ostatniej doby 27 887 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 954 chorych - najwięcej od początku pandemii. 

 

ZOBACZ: Obostrzenia przedłużone. Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

 

Jak wynika z opublikowanego w czwartek na rządowej stronie gov.pl zestawienia, w Polsce przynajmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało 4 909 594 Polaków. Z tej grupy 2 090 058 dostało także drugą dawkę preparatu. W sumie w całym kraju podano 6 999 652 dawek szczepionki przeciw COVID-19. W raporcie wykazano, że do Polski trafiło łącznie 8 952 050 dawek szczepionek, a do punktów szczepień dostarczono ich 7 774 610.

 

Po szczepionkach zanotowano 5 695 niepożądanych odczynów. Zutylizowano 7 769 dawek.

 

Szczepienia w Polsce rozpoczęto 27 grudnia ub.r. Na razie są one wykonywane trzema dopuszczonymi do obrotu unijnego preparatami firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca.

ms/bas / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie