Administracja Bidena przywraca pomoc dla Palestyńczyków

Świat
Administracja Bidena przywraca pomoc dla Palestyńczyków
fot. PAP/EPA/OLIVER CONTRERAS / POOL
Prezydent USA Joe Biden

Administracja Joe Bidena ogłosiła w środę, że przekaże Palestyńczykom 235 miliony dolarów pomocy, przywracając swoje finansowanie agencji ONZ wspierającej uchodźców. Wpłaty na nią zakończył w 2018 rząd byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Pakiet, obejmujący pomoc humanitarną, gospodarczą i rozwojową, został szczegółowo omówiony przez amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena. Z łącznej kwoty 235 mln dolarów 150 mln przekazane zostanie za pośrednictwem Agencji ONZ ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim UNRWA.

 

ZOBACZ: Biden ogłasza nowy cel: 200 milionów szczepień w 100 dni prezydentury

 

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) z zadowoleniem przyjęła wznowienie finansowania UNRWA. "Było wiele krajów, które znacznie ograniczyły wpłaty do UNRWA. Mamy nadzieję, że amerykańska decyzja sprawi, że inni ponownie dołączą" - powiedział dziennikarzom rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

 

Pomoc finansowa Waszyngtonu dla podmiotów pomagających Palestyńczykom została całkowicie zawieszona lub znacznie zmniejszona za prezydentury Trumpa. Cięcia nastąpiły po tym, jak przywódcy palestyńscy zdecydowali się zbojkotować działania Białego Domu w związku z jego decyzją o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesieniu tam z Tel Awiwu ambasady USA.

Naprawa relacji z Palestyną 

Przedstawiciele Partii Demokratycznej wskazywali często, że polityka Republikanina faworyzowała Izrael. Nowa administracja w Waszyngtonie zamierza naprawić relację z Palestyną, jej urzędnicy sugerują, że opowiadają się za tzw. rozwiązaniem dwupaństwowym konfliktu między Izraelczykami a Palestyńczykami.

 

ZOBACZ: Koronawirus w USA. Doradca Bidena ostrzega przed wzrostem zakażeń

 

UNRWA została powołana w 1949 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, by pomóc w zapewnieniu edukacji, opieki zdrowotnej i społecznej uchodźcom palestyńskim przebywającym na terytorium Libanu, Jordanii, Syrii i Autonomii Palestyńskiej. Większość uchodźców, którym pomaga UNRWA, to potomkowie około 700 tysięcy Palestyńczyków, którzy zostali wypędzeni ze swoich domów lub uciekli z nich w trakcie pierwszej wojny izraelsko-arabskiej w latach 1948-1949.

 

Departament Stanu USA argumentując w sierpniu 2018 roku swoją decyzję o wycofaniu się z UNRWA uzasadniał to tym, że jej programy są "nieodwracalnie wadliwe". Premier Izraela Benjamin Netanjahu wzywał do całkowitego zlikwidowania tej agendy ONZ.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie