Porównał szczepionkę AstraZeneki do lotu samolotem. "Sto razy groźniejszy"

Świat
Porównał szczepionkę AstraZeneki do lotu samolotem. "Sto razy groźniejszy"
PAP/EPA/DIEGO AZUBEL
Ekspert: lot samolotem sto razy groźniejszy niż AstraZeneca

Lot samolotem sto razy bardziej grozi wystąpieniem zakrzepicy niż szczepionka AstraZeneca - stwierdził w środę włoski wirusolog Andrea Crisanti. Jego zdaniem szczepionka ta jest "jedną z najbezpieczniejszych na świecie".

We włoskiej stacji telewizyjnej SkyTg24 profesor Crisanti z uniwersytetu i szpitala w Padwie odniósł się do polemik wokół hipotezy możliwych skutków ubocznych preparatu w postaci zakrzepów krwi.

 

- Ryzyko wystąpienia zdarzenia zakrzepowego u osób, które na to cierpią jest sto razy wyższe, gdy lecą samolotem niż gdy ktoś się zaszczepi - oświadczył naukowiec. - To mówią wszyscy, nie ja to wymyśliłem. Dwie osoby na dziesięć tysięcy zagrożone trombofilią mogą mieć niekorzystne objawy, kiedy lecą samolotem, a to jest sto razy więcej niż w przypadku zaszczepienia - wyjaśnił.

 

ZOBACZ: Ekspert EMA: jest związek między szczepionką AstraZeneca i zakrzepami

 

- Tak się martwimy jednym przypadkiem na 2,5 miliona. To jasne, że osoba z nadwagą, która pali papierosy, ma ponad 40 lat i na przykład bierze estrogeny jest bardziej zagrożona - zaznaczył Crisanti.

 

Odnosząc się do bilansu AstraZeneki, profesor mikrobiologii i wirusologii dodał: "mamy 35 milionów osób zaszczepionych, 60 przypadków niekorzystnych reakcji, być może śmiertelnych u 10 osób. Ta szczepionka daje jedne ciężkie powikłania na 2,5 miliona".

 

- Trudno osiągnąć taki poziom bezpieczeństwa - ocenił Andrea Crisanti w dniu, gdy na temat preparatu ma po raz kolejny wypowiedzieć się Europejska Agencja Leków.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie