Korea Płn. nie weźmie udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio

Świat
Korea Płn. nie weźmie udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio
olympicsjapan2021.com
Korea Płn. nie weźmie udziału w letniej Olimpiadzie w Tokio

Północnokoreański portal internetowy "Sport w KRLD" potwierdził we wtorek, że Korea Płn. nie weźmie udziału w letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio z powodu pandemii koronawirusa. Wcześniej o tej decyzji informowała agencja prasowa Korei Płd. Yonhap.

Portal należący do północnokoreańskiego ministerstwa sportu, poinformował, że decyzję podjęto na posiedzeniu Narodowego Komitetu Olimpijskiego 25 marca. Podkreślono wówczas, że priorytetowym celem jest "ochrona sportowców przed światowym kryzysem zdrowotnym spowodowanym przez COVID-19".

 

Komitet Olimpijski Korei Południowej oświadczył, że nie został dotychczas oficjalnie poinformowany o decyzji Pjongjangu, podobnie jak rząd południowokoreański.

 

ZOBACZ: Ma 118 lat. Weźmie udział w sztafecie z ogniem olimpijskim

 

Associated Press przypomina, że Korea Północna wysłała 22 sportowców na Zimową Olimpiadę w Korei Południowej w 2018 r. razem z liczną delegacją osobistości oficjalnych, artystów, dziennikarzy i 230-osobową grupą kibiców.

 

W delegacji była także wpływowa siostra przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una. Pozwoliło to na zainicjowanie kontaktów dyplomatycznych w trójkącie Korea Północna - Korea Południowa - Stany Zjednoczone.

 

Wkrótce jednak kontakty te zamarły a ostatnia decyzja Pjongjangu - jak podkreśla AP - osłabia szanse na ich ożywienie.

 

ZOBACZ: Szef Komitetu Organizacyjnego igrzysk w Tokio zrezygnował z funkcji

 

Korea Północna oficjalnie twierdzi, że jest wolna od pandemii koronawirusa jednak zewnętrzni obserwatorzy poddają to w wątpliwość. Wskazują na słaby system ochrony zdrowia w tym kraju i nieszczelną granicę z Chinami, głównym partnerem gospodarczym.

 

Olimpiada w Tokio miała odbyć się planowo w dniach 24 lipca - 9 sierpnia 2020 r. Jednak z powodu pandemii koronawirusa została przeniesiona na rok bieżący i ma się odbyć w dniach 23 lipca - 8 sierpnia.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie