Grecja chce negocjować ws. reparacji wojennych. Chodzi o 289 miliardów euro

Świat
Grecja chce negocjować ws. reparacji wojennych. Chodzi o 289 miliardów euro
Pixabay/zdj. ilustracyjne
Dla Niemiec sprawa reparacji wojennych jest zamknięta

Rząd w Atenach ponownie wezwał Berlin do negocjacji w sprawie reparacji za zniszczenia wojenne. Grecka komisja parlamentarna oszacowała wielkość szkód, jakie Niemcy spowodowały w tym kraju, na co najmniej 289 miliardów euro. Dziś mija 80. rocznica niemieckiego ataku na Grecję. Nazistowskie Niemcy najechały ten kraj 6 kwietnia 1941 roku.

- Kwestia pozostaje otwarta, dopóki nasze żądania nie zostaną spełnione - powiedział agencji dpa rzecznik greckiego ministerstwa spraw zagranicznych Aleksandros Papaioannou.

 

W czerwcu 2019 roku rząd kierowany przez Aleksisa Ciprasa zwrócił się do Niemiec o rozpoczęcie rozmów w sprawie reparacji za zniszczenia w okresie I i II wojny światowej. W październiku 2019 roku żądanie to zostało odrzucone przez stronę niemiecką.

 

Rząd Kyriakosa Micotakisa potwierdził następnie w nocie dyplomatycznej w styczniu 2020 roku, że kwestia reparacji jest dla strony greckiej otwarta.

 

Berlin: roszczenia zaspokojone 

 

Nazistowskie Niemcy najechały Grecję 6 kwietnia 1941 roku. W wojnie zginęły dziesiątki tysięcy greckich cywilów. Grecka komisja parlamentarna oszacowała wielkość szkód, jakie Niemcy spowodowały w tym kraju, na co najmniej 289 miliardów euro.

 

Dla Niemiec sprawa reparacji wojennych jest zamknięta. Na mocy porozumienia z 1960 roku władze ówczesnej RFN wypłaciły Grecji tytułem zadośćuczynienia 115 milionów marek zachodnioniemieckich. Porozumienie zawiera klauzulę, że wszystkie roszczenia odszkodowawcze uznaje się za zaspokojone.

 

ZOBACZ: Niemcy odrzucają żądania Grecji w sprawie reparacji wojennych

 

Zdaniem Berlina wszystkie roszczenia reparacyjne zostały ostatecznie zamknięte traktatem 2+4 z 1990 roku zawartym między RFN i NRD a dawnymi mocarstwami okupacyjnymi (USA, ZSRR, Francja, Wielka Brytania). Traktat ten otworzył drogę do zjednoczenia Niemiec.

 

Służby eksperckie Bundestagu (Wissenschaftliche Dienste des Deutschen Bundestags) w materiale z lipca 2019 r. podały w wątpliwość postawę władz. "Stanowisko rządu federalnego jest dopuszczalne w myśl prawa międzynarodowego, ale w żadnym razie nie obligatoryjne" - wskazano

laf/msl/PAP/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie