Zmiana terminu szczepień dla osób 60 plus. Dworczyk: są dla nas priorytetem

Polska
Zmiana terminu szczepień dla osób 60 plus. Dworczyk: są dla nas priorytetem
Polsat News
Michał Dworczyk mówił o sytuacji wokół szczepień przeciw koronawirusowi

- Uruchomiliśmy pół miliona dodatkowych terminów szczepień na kwiecień w całej Polsce - ogłosił w piątek koordynator programu szczepień Michał Dworczyk. Jak dodał, rząd zamierza przesunąć daty podania preparatów osobom powyżej 60. roku życia tak, by wszyscy chętni z tej grupy zaszczepili się do końca kwietnia. Minister przyznał, że niektórym seniorom wyznaczono wcześniej terminy majowe.

Dworczyk na konferencji prasowej ponownie przeprosił za czwartkowe zamieszanie z rejestracją na szczepienia dla osób między 40. a 59. rokiem życia.

 

- Błąd systemu polegał m.in. na tym, że osoby mające 40 lub 40-kilka lat, zamiast terminów majowych, uzyskały propozycję zaszczepienia się w kwietniu, czyli przed seniorami - wyjaśnił przyczyny wczorajszego zatrzymania zapisów.

 

ZOBACZ: Chorzy na covid wywożeni ze śląskich szpitali. "To dramatyczne dane"

 

Wyliczył, iż problem dotyczy około 60 tys. osób. Jego zdaniem, otrzymają oni SMS-y z informacją, że termin ich szczepienia został zmieniony na jeden z dni w maju. 

 

- Ponadto o godz. 10:00 automatyczna infolinia zacznie do nich dzwonić, proponując nowe terminy w maju, tak, aby każda z nich mogła się zaszczepić - mówił.

 

"Bardzo duże obciążenie systemów informatycznych"

 

Dworczyk dodał, że "tuż przed północą udało nam się uruchomić system", a "wszystkie kanały rejestracji działają". - Namawiamy zwłaszcza osoby 60 plus do zapisów na terminy szczepienia; mamy ich bardzo dużo - zapewnił szef KPRM.

 

Jak przypomniał, ruszyła także możliwość rejestrowania się dla osób z przedziału 40-59 lat, które między styczniem a marcem zadeklarowały chęć zaszczepienia się. Dworczyk wyliczył, że ta grupa liczy około 680 tys. osób.

 

Następnie minister przekazał, że systemy informatyczne obsługujące m.in. rejestrację na szczepienia mierzą się obecnie z "bardzo dużym obciążeniem".

 

- W stosunku do normalnego ruchu, mamy stokrotnie zwiększone obciążenie Profilu Zaufanego. Loguje się na niego 500 osób na sekundę - powiedział.

 

WIDEO: "Przesuwamy terminy szczepień dla osób 60 plus". Konferencja Michała Dworczyka

 

  

Podał, że uzyskać termin podania preparatu przeciw Covid-19 można również pod numerem infolinii NFZ (989) lub wysyłając SMS-a pod numer 880 333 333. 

 

ZOBACZ: Więcej niż 40 tys. zakażeń dziennie? Szef WIM: muszę się z tym zgodzić

 

- W czwartek, zgodnie z deklaracją, uruchomiliśmy dodatkowe pół miliona terminów szczepień na kwiecień w całej Polsce. Chcemy przesunąć na obecny miesiąc wszystkie osoby powyżej 60 roku życia, które mają terminy majowe. Planujemy, aby do 31 kwietnia wszystkie osoby 60+ zostały zaszczepione - poinformował koordynator Narodowego Programu Szczepień.

 

Później Dworczyk zapewnił, iż między 12 a 18 kwietnia "osiągniemy prędkość 1 mln szczepień tygodniowo". Doprecyzował, że chodzi o pierwsze i drugie dawki specyfików liczone łącznie.

 

- Coraz częściej w grupach 50-, 40- i 30-latków będzie zdarzało się, że zaczną nakładać się na siebie. Dynamika zapisów na szczepienia uzależniona jest od samych zainteresowanych, a więc zrobimy wszystko, aby nie było niewykorzystanych terminów - zadeklarował szef kancelarii premiera.

E-rejestracja wznowiona

W czwartek rano minister Dworczyk informował w RMF FM, że jest otwarta rejestracja dla osób powyżej 60. roku życia, ale ta rejestracja zwolniła, dlatego rząd zdecydował się uruchomić zapisy osób między 40. a 60. rokiem życia, które zgłosiły gotowość do szczepienia w styczniu.

 

ZOBACZ: Szczepienia w Polsce. 40-latkowie mogli rejestrować się w czwartek

 

Na późniejszej konferencji prasowej Dworczyk przyznał, że z powodu usterki systemu, część osób w wieku 40-59 lat zarejestrowała się na kwietniowe terminy szczepień, a - jak podkreślał - te osoby miały mieć terminy w maju. Dlatego na kilka godzin wstrzymano rejestrację; do każdej takiej osoby ma dzwonić konsultant lub automat, proponując termin w drugiej połowie maja.

 

Po północy z czwartku na piątek szef KPRM poinformował na Twitterze o ponownym uruchomieniu e-rejestracji.

 

"E-rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 wznowiona. Internetowe Konto Pacjenta dostępne w pełnym zakresie pod adresem pacjent.gov.pl" - napisał.

 

Codzienne zapisy dla kolejnych roczników

Na szczepienia przeciw COVID-19 w tej chwili rejestrują się osoby, które ukończyły 60 lat. Od 11 marca, kolejno w odstępach tygodniowych, do seniorów 70 plus dołączały młodsze roczniki, by ostatecznie - 25 marca uwolnić zapisy dla wszystkich chętnych powyżej 60. r.ż.

 

Z wyjątkiem tych osób, które zdążyły uzyskać termin szczepienia do 5 kwietnia, wszystkim czterdziestolatkom termin szczepienia zostanie przełożony na okres po 10 maja.

 

Równocześnie - zgodnie z zapowiedzią rządu - od 12 kwietnia, codziennie uruchamiane będą zapisy dla kolejnych roczników, począwszy od osób w wieku 59 lat. Wtedy właśnie będą zapisywane osoby w odpowiednim wieku, które nie dokonały wcześniej zgłoszenia.

 

12 kwietnia taką szansę otrzyma rocznik 1962, 13 kwietnia - rocznik 1963, 14 kwietnia - rocznik 1964, 15 kwietnia - rocznik 1965, 16 kwietnia - rocznik 1966, 17 kwietnia - rocznik 1967, 19 kwietnia - rocznik 1968, 20 kwietnia - rocznik 1969, 21 kwietnia - rocznik 1970, 22 kwietnia - rocznik 1971, 23 kwietnia - rocznik 1972, 24 kwietnia - 1973.

zdr/wka/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie