W Wielkiej Brytanii najniższa liczba zakażeń koronawirusem od września

Świat
W Wielkiej Brytanii najniższa liczba zakażeń koronawirusem od września
PAP/EPA/NEIL HALL
Spadek liczby zakażeń i zgonów jest skutkiem szybko postępujących szczepień

Najniższą od połowy września liczbę zakażeń koronawirusem - 3402 - wykryto w ciągu minionej doby w Wielkiej Brytanii, a łączna liczba zakażeń z ostatnich 7 dni jest o 26,6 proc. niższa niż w ciągu poprzednich siedmiu - podał w piątek brytyjski rząd.

Od początku marca liczba nowo wykrywanych zakażeń w Wielkiej Brytanii przestała spadać tak szybko, jak było to wcześniej. Bilanse infekcji z kolejnych siedmiu dni w porównaniu z poprzednimi siedmioma dniami były zwykle niższe o zaledwie 3-5 proc. W poprzedni piątek doszło nawet do pierwszej od początku stycznia sytuacji, by z tygodnia na tydzień nastąpił niewielki wzrost zakażeń.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Około 50 proc. populacji ma przeciwciała koronawirusa

 

Jednak statystyki z bieżącego tygodnia wskazują, że liczba zakażeń znowu znacząco się zmniejsza. W trakcie minionych 7 dni wykryto ich 29 204, czyli aż o 10,6 tys. mniej niż w ciągu poprzednich siedmiu. Na dodatek w ciągu ostatnich 7 dni nie było ani jednego, w którym bilans wykrytych zakażeń przekroczyłby 5000. Warto też zauważyć, że te niskie bilanse mają miejsce przy bardzo dużej liczbie przeprowadzanych testów, która w dni powszednie zwykle przekracza milion.

 

Spada liczba zgonów

 

W jeszcze szybszym tempie spada liczba zgonów z powodu Covid-19. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano ich 52, a w ciągu ostatnich siedmiu dni 302, czyli o ponad 38 proc. mniej niż w poprzednich siedmiu. W efekcie od 10 dni dobowe bilanse zgonów utrzymują się na poziomach dwucyfrowych, podczas gdy w styczniu przez ponad trzy tygodnie umierało codziennie ponad tysiąc osób.

 

Spadek liczby zakażeń i zgonów jest skutkiem szybko postępujących szczepień. Do czwartku włącznie pierwszą dawkę szczepionki dostało 31,3 mln osób, czyli 59,4 proc. dorosłej populacji, a obie - 4,95 mln, czyli 9,4 mln dorosłych.

 

Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto 4,35 mln zakażeń, z powodu których zmarło 126 816 osób.

emi/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie