Tak to robi policja w Anglii. "Zatwierdzony manewr taktyczny"

Moto
Tak to robi policja w Anglii. "Zatwierdzony manewr taktyczny"
West Midlands Police
Uciekinier został skazany przez brytyjski sąd na 12 miesięcy więzienia

Uderzeniem w bok pojazdu i przyciśnięciem do drzewa - w taki sposób angielska policja z Birmingham zatrzymała auto uciekającego przed funkcjonariuszami mężczyzny. "Jest to kontrolowany, zatwierdzony manewr taktyczny" - wyjaśnia policja z West Midlands.

"Jest to kontrolowany, zatwierdzony manewr taktyczny, który pozwala nam zatrzymać lekkomyślnych kierowców, jeśli stanowią zagrożenie dla innych użytkowników dróg lub pieszych" - wyjaśnia zdarzenie policja z hrabstwa West Midlands.

 

Kierowca seata Atif Ayub uciekał przed policją. Pościg ulicami brytyjskiego Birmingham trwał sześć minut. Do zdarzeń doszło 17 stycznia, ale teraz opublikowano nagranie, by pokazać, w jaki sposób interweniują funkcjonariusze.  

 

Przygniecenie do drzewa

 

Kierowca specjalnej jednostki policji, Centralnej Grupy Policji Autostradowej (CMPG), celowo uderzył radiowozem w bok auta Ayuba. Następnie pchał samochód dopóki ten nie uderzył w przydrożne drzewo. Oszołomiony kierowca nie uciekał z pojazdu. 

 

- Funkcjonariusze wykorzystali swoje specjalistyczne szkolenie i taktykę, aby zatrzymać lekkomyślnego kierowcę i zapobiec możliwym wypadkom - powiedział sierżant Lee Froggatt z CMPG. 

 

WIDEO: Brytyjska policja zastosowała wobec uciekiniera "zatwierdzony manewr taktyczny"

 

 

- To doskonały przykład właściwego i proporcjonalnego wykorzystania manewru taktycznego w celu zakończenia pościgu za niebezpiecznym kierowcą - dodał. "25-latek został aresztowany na miejscu zdarzenia pod zarzutem niebezpiecznej jazdy" - wyjaśniła policja.

 

Mężczyzna poruszał się po mieście z prędkością 80 mil na godzinę (to około 130 km/h). Kilkukrotnie przejechał też na czerwonym świetle. Po zatrzymaniu w pojeździe znaleziono kilka par kluczy do innych aut. Nie były to jednak dowody wystarczające, zdaniem policji, do postawienia mężczyźnie zarzutu kradzieży samochodów.

 

Zatrzymany przyznał się do postawionych zarzutów prowadzenia pojazdu bez prawa jazdy oraz braku ubezpieczenia auta. 29 marca został skazany przez brytyjski sąd na 12 miesięcy więzienia.

laf/grz/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie