Latanie w czasie pandemii. Trwają testy robota dezynfekującego światłem UV

Technologie
Latanie w czasie pandemii. Trwają testy robota dezynfekującego światłem UV
Reuters
Konstrukcja urządzenia umożliwia mu poruszanie się pomiędzy rzędami foteli

Specjalnego robota do dezynfekcji kabin samolotów testuje jedna ze szwajcarskich linii lotniczych. Urządzenie używa do tego celu światła UV. To jeden z pomysłów, który ma przywrócić zaufanie pasażerów do tej formy transportu oraz zapewnić poczucie bezpieczeństwa.

Autorzy rozwiązania, start-up UVeya, uważa, że testowane rozwiązanie pomoże zmniejszyć obawy ludzi przed korzystaniem z samolotów w czasie pandemii. 

 

- To sprawdzona technologia, używana od ponad 50 lat w szpitalach i laboratoriach, jest bardzo wydajna - oceniał w środę Jodoc Elmiger, jeden z współzałożycieli start-upu. Dodał także, że te technologia "nie pozostawia żadnych śladów". 

 

Testy w samolotach

 

Dotychczas powstały trzy prototypy, które są testowane na pokładach samolotów. Jeden z nich trafił do Zurychu, gdzie jego działanie sprawdzane jest w samolotach linii Helvetic. Ruch na zuryskim porcie spadł w wyniku pandemii o 75 proc. 

 

Konstrukcja urządzenia umożliwia mu poruszanie się pomiędzy rzędami foteli. Na ramionach kształcie krzyża zamontowano lampy emitujące światło UV. Jeden taki robot jest w stanie zdezynfekować pokład mający dwa rzędy siedzeń w 13 minut. 

 

ZOBACZ: Branża turystyczna w kryzysie. "Ożywienie dopiero w 2024 roku"

 

Współpracująca ze start-upem firma Dnata, zajmująca się usługi dla branży lotniczej, liczy na pomyślność rozwiązania. - Szukaliśmy trwałego i przyjaznego dla środowiska rozwiązania, które jednocześnie pozwoliłoby sprostać tym wymaganiom - powiedział Lukas Gyger, dyrektor operacyjny Dnata w Szwajcarii.

 

- Jeśli nasi pasażerowie, nasza załoga wie, że nasze samoloty są bezpieczne i nie ma w nich wirusów ani bakterii, to może pozwolić im częściej korzystać  - powiedział Mehdi Guenin, rzecznik Helvetic.

laf/zdr/ Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie