Nie żyje Izabella Sierakowska. Była posłanka SLD miała 74 lata

Polska
Nie żyje Izabella Sierakowska. Była posłanka SLD miała 74 lata
Wikimedia Commons/ Ryszard Hołubowicz
Izabella Sierakowska miała 74 lata

"Po długiej, ciężkiej chorobie odeszła po nierównej walce była posłanka SdRP i SLD Izabella Sierakowska" - przekazał jej syn. Sierakowska miała 74 lata.

Informację o śmierci Sierakowskiej potwierdził były polityk SLD, były szef MSWiA Krzysztof Janik. - Niestety to prawda, zmarła dzisiaj nad ranem - powiedział.

 

Izabella Sierakowska od 1989 r. do 2005 r. z ramienia PZPR oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej sprawowała mandat posłanki X, I, II, III i IV kadencji. Była współprzewodniczącą SdRP, a w Sojuszu zasiadała w zarządzie krajowym. W 2004 r. odeszła do Socjaldemokracji Polskiej. W VI kadencji Sejmu (lata 2007-2011) była członkiem koła SDPL.

 

"Polityczka z krwi i kości"

 

"Iza Sierakowska nie żyje. Mądra, piękna, dobra, odważna, wspaniała kobieta polskiej lewicy. R.I.P." - skomentował na Twitterze były premier Leszek Miller.  

 

 

"Zapamiętam jej odwagę i energię. Dzieliła się tym z tymi, którzy tego potrzebowali: dyskryminowanymi, zapomnianymi, potrzebującymi... Dziękuję" - napisał z kolei lider Wiosny, europoseł Robert Biedroń.

 

 

Wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek ocenił, że Sierakowska była "polityczką z krwi i kości" i podkreślał jej feminizm. "Poznałem ją w czasach, kiedy ryzykownym było walczyć o prawa mniejszości, świeckie państwo czy prawa człowieka. Takie osoby jak ona dodawały wtedy otuchy i napawały wiarą, że jeszcze będzie normalnie" - napisał na Twitterze.

 

 

Posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska we wpisie w mediach społecznościowych przypomniała z kolei, że Izabella Sierakowska była współtwórczynią ustawy liberalizującej przepisy dot. przerywania ciąży, która weszła w życie w 1996 r. "Polityczka, feministka, wypowiedziała znamienne słowa o Kościele: »Trzeba bić na alarm, po zniszczeniu jednej dyktatury zaczyna nam grozić druga«" - napisała Żukowska. 

 

 

Dariusz Joński, kiedyś związany z SLD, dziś poseł Koalicji Obywatelskiej napisał z kolei: "Bardzo smutna wiadomość. Nie żyje Izabella Sierakowska. Smutek i żal".

 

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie