RPD interweniuje w sprawie niepełnosprawnych dzieci. "215 zł zasiłku to rażąco mało"

Polska
RPD interweniuje w sprawie niepełnosprawnych dzieci. "215 zł zasiłku to rażąco mało"
Polsat News
Na zdjęciu Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Państwo musi lepiej dbać o potrzeby dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Jednym z działań, które należy pilnie podjąć, jest znaczące podniesienie kwoty zasiłku pielęgnacyjnego i wprowadzenie jego corocznej waloryzacji - wskazuje rzecznik praw dziecka w piśmie do resortu rodziny.

"Uważam, że kwota zasiłku pielęgnacyjnego powinna podlegać corocznej waloryzacji, jak ma to miejsce w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego. Aktualnie obowiązująca wysokość tego zasiłku nie sprosta oczekiwaniom rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, którzy każdego dnia podejmują wysiłek zarówno materialny, jak i fizyczny związany z opieką i stałą rehabilitacją takiego dziecka" - zauważa RPD Mikołaj Pawlak w piśmie do minister rodziny Marleny Maląg.

 

ZOBACZ: Minister Marlena Maląg: dodatkowy zasiłek wydłużony do 11 kwietnia

 

Rzecznik przypomina, że zgodnie z ustawą z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych zasiłek pielęgnacyjny przysługuje niepełnosprawnemu dziecku i osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie w wieku powyżej 16. roku życia z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli powstała ona do ukończenia 21. roku życia. Niestety, obecna wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi tylko 215,84 zł miesięcznie.

 

Nie było podwyższane przez 12 lat

 

Rzecznik wskazuje, że według danych GUS - w ogólnej kwocie świadczeń rodzinnych wypłaconych w 2019 r. - 5,1 mld zł - 49,2 proc. stanowiły świadczenia opiekuńcze skierowane do osób niepełnosprawnych. W porównaniu z 2018 r. kwota tych świadczeń wzrosła o 17,7 proc.

 

ZOBACZ: 4-latek ma trafić do ojca skazanego za handel narkotykami. RPD złoży skargę

 

Jednak świadczenie opiekuńcze - jak zaznacza RPD - nie było podwyższane aż przez 12 lat, a pierwsza waloryzacja zasiłku pielęgnacyjnego nastąpiła dopiero od dnia 1 listopada 2019 r. na mocy rozporządzenia rządu.

 

Rzecznik podkreśla, że problem dotyczy wielu polskich rodzin, które zmagają się z ogromnym ciężarem wychowywania dziecka z niepełnosprawnością, wymagającego regularnych wizyt u lekarzy specjalistów, systematycznej rehabilitacji, zakupu specjalistycznego sprzętu, specjalistycznego żywienia, jak również środków higieny osobistej.

 

"Ceny tych dóbr i usług są wysokie, stąd ta nagląca potrzeba zwiększenia wysokości zasiłku pielęgnacyjnego do kwoty pozwalającej chociaż na częściową rekompensatę środków finansowych przeznaczanych przez rodziców na niezbędne potrzeby dzieci z niepełnosprawnościami" - pisze Mikołaj Pawlak.

 

Zobowiązuje do tego Konstytucja RP

 

Rzecznik zwraca też uwagę, że do objęcia dzieci z niepełnosprawnościami szczególną troską i pomocą państwo jest zobowiązane zarówno przez przepisy Konstytucji RP, jak też przez zapisy Konwencji o prawach dziecka oraz Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

 

"Musi podejmować wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia pełnego korzystania przez niepełnosprawne dzieci ze wszystkich praw człowieka i podstawowych wolności, na zasadzie równości z innymi dziećmi" - podkreśla RPD.

 

Ministerstwo rodziny ma 30 dni, by odpowiedzieć na pismo rzecznika

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie