Zmarła najstarsza Sprawiedliwa wśród Narodów Świata

Polska
Zmarła najstarsza Sprawiedliwa wśród Narodów Świata
Facebook/ Polscy Sprawiedliwi / Portal Muzeum POLIN
Anna Koźmińska odeszła w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Zmarła najstarsza Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, czyli Anna Koźmińska. 22 maja skończyłaby 102 lata. Odeszła w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Informację podał portal Polscy Sprawiedliwi.

"Żegnamy Annę Koźmińską (1919–2021), najstarszą na świecie Sprawiedliwą wśród Narodów Świata" - przekazał w poniedziałek portal Polscy Sprawiedliwi, należący do Muzeum POLIN. "Odeszła 24 marca 2021 roku, w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, w wieku niespełna 102 lat" - poinformowano.

 

"Pozostanie w naszej pamięci jako osoba szlachetna, odważna, niesłychanie skromna i życzliwa. Żegnając ją, przypominamy ponownie historię pomocy udzielanej podczas Zagłady w Częstochowie przez panią Annę i jej macochę, Marię Koźmińską z domu Hoffman, żydowskiemu chłopcu, Abrahamowi Jabłońskiemu" - dodano w pożegnalnym wpisie, w którym przypomniano, jak Anna i jej matka pomagały Żydom podczas wojny.

 

Pomagała Żydom w Częstochowie

 

Podczas okupacji niemieckiej Anna Koźmińska, zwana Hanką, wraz ze swoją macochą, Marią Koźmińską z domu Hoffman, udzielała pomocy Żydom w Częstochowie.

 

ZOBACZ: Niemiecki ZDF musi przeprosić polskich żołnierzy. Chodzi o serial "Nasze matki, nasi ojcowie"

 

Jesienią 1942 roku Koźmińskie zaopiekowały się ośmioletnim Abrahamem Jabłońskim, żydowskim chłopcem, który wydostał się z częstochowskiego getta dzięki wspólnej akcji własnej rodziny oraz znajomych Polaków. Mimo tzw. złego wyglądu funkcjonował poza gettem całkowicie jawnie, a nawet był ministrantem w klasztorze ojców paulinów na Jasnej Górze. U Koźmińskich ukrywał się do stycznia 1945 roku.

 

11 lutego 1991 roku Maria i Anna Koźmińskie zostały uhonorowane przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2016 r. Anna otrzymała także przyznany przez Prezydenta RP Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

 

Pogrzeb Anny Koźmińskiej odbędzie w kościele pod wezwaniem św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie, we wtorek o godz. 14. Po nabożeństwie żałobnym nastąpi odprowadzenie zmarłej do grobu rodzinnego na Cmentarzu Powązkowskim.

emi/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie