Wojciech Konieczny: szedłbym w kierunku ostrego lockdownu

Polska
Wojciech Konieczny: szedłbym w kierunku ostrego lockdownu
Polsat News
W poniedziałkowej "Debacie Dnia" politycy rozmawiali o lockdownie i sytuacji epidemicznej w Polsce

- Z koronawirusem trzeba walczyć szybciej i ostrzej, lecz krócej. Szedłbym w kierunku ostrego lockdownu - mówił w "Debacie Dnia" senator Lewicy Wojciech Konieczny. Według niego, obecne obostrzenia będą obowiązywały przez co najmniej dwa tygodnie dłużej niż ogłoszono. - Odpowiedzialności potrzeba od wszystkich, również od rządu - dodał poseł PiS Tomasz Latos.

W poniedziałek prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. Covid-19, stwierdził, że efekt obecnych obostrzeń epidemicznych będzie widoczny w ciągu tygodnia, dwóch lub nawet trzech.

 

Na pytanie, do kiedy mogą obowiązywać obostrzenia, odparł, że zapowiedziany termin 9 kwietnia jest "bardzo umowny". - Myślę, że one będą obowiązywały dłużej - przekazał profesor w TOK FM.

 

"Nie może być tak, że gastronomia jest zamknięta na pięć miesięcy"

 

Sprawę komentowali goście poniedziałkowej "Debaty Dnia" w Polsat News. Zdaniem Izabeli Leszczyny (KO), od początku mówiło się, że z pandemią walczy się metodą "młota i tańca".

 

- Polega ona na tym, że robimy krótki, lecz bardzo zdecydowany lockdown, opierając się na prawie, np. na ustawie o stanie klęski żywiołowej. Nie może być tak, że gastronomia jest zamknięta na pięć miesięcy - uznała.

 

ZOBACZ: Nowe zasady kwarantanny dla podróżujących. Opublikowano rozporządzenie

 

Posłance odpowiedział Tomasz Latos z PiS. Zgodził się, że odpowiedzialności potrzeba "od wszystkich, również od rządu" i przypomniał, iż za czasów, gdy premierem był Donald Tusk, przyjęto ustawę "o klęsce żywiołowej".

 

Dopytany przez prowadzącą Agnieszkę Gozdyrę, czy lockdown będzie przedłużony i kiedy się o tym dowiemy, odparł, że nie wie. - Proszę pytać ministrów - polecił Latos.

 

WIDEO: Konieczny o "ostrym lockdownie". Fragment "Debaty Dnia"

  

 

"Lockdown ostrzejszy, lecz krótszy"

 

Z kolei według Wojciecha Koniecznego, senatora Lewicy, obecne zamrożenie gospodarki potrwa dłużej o co najmniej dwa tygodnie, niż pierwotnie zapowiedziano. - Szedłbym w kierunku ostrego lockdownu. Walczyć szybciej i ostrzej, lecz krócej - stwierdził.

 

W jego opinii, obserwowane obecnie dzienne liczby nowych zakażeń będą rzutować na kolejne tygodnie. - Będziemy mieć nadal nagrania z karetek (których załoga szuka wolnych miejsc w szpitalach - red.) czy sytuacje na SOR-ach - przestrzegł polityk Lewicy.

wka/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie