Radomska spółka ofiarą oszustwa "na policjanta". Księgowa robiła przelewy bez wiedzy prezesa?

Polska
Radomska spółka ofiarą oszustwa "na policjanta". Księgowa robiła przelewy bez wiedzy prezesa?
Pexels
Księgowa została zwolniona dyscyplinarnie

Księgowa z radomskiej spółki miejskiej "Rewitalizacja" przelała na konta oszustów ponad 1,5 mln zł. Według prezesa pracownica dokonała 25 przelewów bez jego wiedzy, łamiąc obowiązujące w firmie procedury. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Radomiu.

Jak poinformował na poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej w Radomiu prezes zarządu spółki "Rewitalizacja" Włodzimierz Konecki, w środę osoba z kierownictwa spółki dokonała nieautoryzowanych, nieuprawnionych przelewów na kwotę ponad 1,5 mln zł. W sumie w ciągu czterech godzin dokonano 25 przelewów, z czego pięć zostało zablokowanych.

 

Cała operacja trwała cztery godziny. Według prezesa, zgodnie z procedurami obowiązującymi w spółce, księgowa miała obowiązek każdorazowego informowania go o przelewach większej wartości. Tym razem nie uczyniła tego jednak, mimo że był wtedy w pracy i miała z nim możliwość kontaktu.

 

Księgowa została zwolniona dyscyplinarnie

 

Konecki, który jest prezesem "Rewitalizacji" od czterech lat, stwierdził, że nigdy nie miał powodów, by sądzić, iż pracująca w spółce od ponad 13 lat księgowa może złamać procedury. - Pani jest 60-letnią osobą, doświadczoną w pracy w księgowości, w spółce pracowała od 2007 roku, zawsze darzona była pełnym zaufaniem - stwierdził prezes. Dodał, że nic nie wskazywało na to, iż księgowa może złamać obowiązujące w firmie procedury. - Wszystkie dotychczasowe badania finansowe, przepływy gotówkowe i faktury były badane przez biegłych; nikt nie wskazywał jakichś mankamentów w procedurach, które mogłyby spowodować taką sytuację jaka zaistniała - stwierdził Konecki. Dodał, że księgowa została zwolniona dyscyplinarnie.

 

ZOBACZ: Radom: miejska spółka ofiarą oszustwa "na policjanta". Starty mogą wynosić niemal 2 mln zł

 

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Radomiu. W ub. tygodniu organy ścigania zostały powiadomione o oszustwie metodą na policjanta, którego ofiarą padła miejska spółka "Rewitalizacja". Z zawiadomienia wynikało, że z pracownikiem spółki skontaktowała się telefonicznie osoba podająca się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Rzekomy policjant poinformował, że środki zdeponowane na kontach spółki są zagrożone atakiem hakerskim i należy niezwłocznie podjąć działania udaremniające kradzież pieniędzy.

 

Według śledczych pracownica spółki dokonała przelewów na wskazane konta bankowe w pięciu różnych bankach, łącznie ponad 1,9 mln zł. Dzięki podjętym działaniom zabezpieczono przeszło 660 tys. zł, z czego 412 tys. zł zablokował bank już na etapie weryfikacji przelewów, a 250 tys. zł zabezpieczono na kontach odbiorców.

emi / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie