Nie żyje Petr Kellner, najbogatszy Czech. Miliarder zginął w katastrofie helikoptera na Alasce

Świat
Nie żyje Petr Kellner, najbogatszy Czech. Miliarder zginął w katastrofie helikoptera na Alasce
PPF Group
Czeski miliarder był na Alasce na nartach.

Czeski miliarder Petr Kellner leciał śmigłowcem do ośrodka sportów zimowych Tordrillo Mountain Lodge na Alasce. Podczas lotu doszło do katastrofy, zginęło pięć osób. Wśród nich przedsiębiorca Petr Kellner. 56-latek był założycielem firmy PPF i zajmował pierwsze miejsce na liście najbogatszych Czechów magazynu "Forbes".

O śmierci swojego założyciela poinformowała czeska grupa PPF. Do katastrofy śmigłowca doszło w sobotę na Alasce (USA) około 80 km od Anchorage.

 

"Informujemy z najgłębszym smutkiem, że w sobotę 27 marca w wypadku śmigłowca w górach na Alasce zginął tragicznie założyciel i właściciel większościowy grupy PPF Pan Petr Kellner" - podano w komunikacie grupy inwestycyjnej PPF.

 

Wypadek podczas heli-skiing

 

Policja stanowa z Alaski poinformowała, że do katastrofy helikoptera doszło w sobotę wieczorem. W wypadku zginęło pięć osób. Według służb maszyna spadła w pobliżu lodowca Knik. 

 

Rzeczniczka ośrodka Tordrillo Mountain Lodge Mary Ann Pruitt, poinformowała, że w helikopterze było pięć osób, trzech gości i dwóch pracowników. Wśród zmarłych jest 52-letni Greg Harms, znany przewodnik i narciarz górski. Zginęło dwóch Czechów: 56-letni Petr Kellner i 50-latek. Wśród ofiar są 33-letni pilot i 38-letni pracownik kurortu - poinformowała policja stanowa.

 

Jedna osoba przeżyła wypadek i przebywa w ciężkim stanie w szpitalu w Anchorage.

 

ZOBACZ: Katastrofa śmigłowca we Francji. Zginął miliarder Olivier Dassault

 

Najprawdopodobniej grupa uprawiała narciarstwo górskie, tzw. heli-skiing - podał Departament Bezpieczeństwa Publicznego stanu Alaska. Narciarze docierają na szczyty za pomocą helikopterami, a następnie zjeżdżają po stromych zboczach, korzystając z nieznakowanych i nieprzygotowanych tras.

 

Ciała zostały przekazane do stanowemu lekarzowi sądowemu w Anchorage. 

 

Dochodzenie w sprawie katastrofy śmigłowca Airbus AS350B3, którego właścicielem była firma Soloy Helicopters z Wasilli na Alasce, prowadzi amerykańska Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu. 

 

Miliarder, najbogatszy w Czechach

 

Urodzony w 1964 r. Petr Kellner był absolwentem Wydziału Ekonomiki Przemysłu Uniwersytetu Ekonomicznego w Pradze, który ukończył w 1986 roku. Biznesmen razem z partnerami wzbogacił się na prywatyzacji firm państwowych w ramach transformacji ustrojowej. Jest jednym z założycieli Grupy PPF i był większościowym właścicielem holdingu PPF. Amerykański magazyn Forbes oszacował aktywa Kellnera na 15,5 mld dolarów. W lipcu 2019 roku magazyn umieścił go na 79 miejscu światowej listy najbogatszych. Z kolei według Bloomberga zajmował 78 miejsce. Uchodził także za jednego z pięciu najbardziej wpływowych ludzi w Czechach.

 

ZOBACZ: Bill Gates już zaszczepiony. Miliarder pokazał zdjęcie ze swojego szczepienia na CoVID-19

 

Za pośrednictwem swojej spółki PPF był m.in. większościowym właścicielem operatora komórkowego O2, właścicielem telewizji TV Nova, a także banku i firm ubezpieczeniowych.

 

Kellner był także założycielem fundacji, która skupiała się na poprawie jakości edukacji w publicznych szkołach podstawowych w Czechach, wspierała uczniów liceów i zapewniała stypendia dla uzdolnionych studentów.

hlk/ml/ polsatnews.pl, Reuters, AP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie