Lockdown potrwa dłużej niż zapowiadano? "Termin 9 kwietnia jest umowny"

Polska
Lockdown potrwa dłużej niż zapowiadano? "Termin 9 kwietnia jest umowny"
Polsat News
Główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban

Termin obowiązywania aktualnych obostrzeń, do 9 kwietnia, jest umowny. Myślę, że obostrzenia będą obowiązywały dłużej - mówił w poniedziałek w radiu TOK FM prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19.

Od minionej soboty do piątku 9 kwietnia obowiązują nowe obostrzenia. Zmiana rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wprowadziła - poza obowiązującymi wcześniej ograniczeniami - zakaz handlu detalicznego artykułami budowlanymi, artykułami do remontu i meblami w obiektach o powierzchni powyżej 2000 m kw., a także zakaz działalności salonów fryzjerskich i urody, salonów kosmetycznych, studiów tatuażu oraz piercingu.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Ponad 900 mandatów za łamanie obostrzeń w stolicy

 

Centra i galerie handlowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. W placówkach handlowych, na targu lub poczcie obowiązują nowe limity osób: 1 osoba na 15 m kw. w sklepach do 100 m kw. oraz 1 osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw.

 

"Myślę, że będą obowiązywały dłużej"

 

O rządowe obostrzenia prof. Andrzej Horban był pytany w radiu TOK FM.

 

- Wiemy, że jeżeli te obostrzenia zostały wprowadzone, to ich efekt będziemy wiedzieli w ciągu tygodnia, dwóch, czasami trzech tygodni, że liczba zakażeń zacznie spadać, a jeżeli zacznie spadać, to będziemy w dużo lepszej sytuacji, bo z każdym dniem będzie rosła liczba osób zaszczepionych - mówił.

 

Na pytanie, do kiedy mogą obowiązywać obostrzenia, odparł, że 9 kwietnia jest "bardzo umowny". - Myślę, że one będą obowiązywały dłużej - przekazał profesor.

zdr/ TOK FM
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie