Kwarantanna dla osób wracających z zagranicy. Rząd przedstawił szczegóły

Polska
Kwarantanna dla osób wracających z zagranicy. Rząd przedstawił szczegóły
Polsat News
Rząd ujednolica i modyfikuje zasady dotyczące kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski

Dla przybywających ze strefy Schengen obowiązkowa kwarantanna; zwalnia test negatywny nie starszy niż 48 godzin; przybywających ze strefy non-Schengen obowiązuje kwarantanna bez wyjątku - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller zwracał uwagę, że sytuacja jeśli chodzi o zwiększającą się liczbę zachorowań jest bardzo dynamiczna i dotyczy to nie tylko Polski, ale też innych krajów.

 

Jak mówił, widać znaczne wzrosty zachorowań m.in. w Niemczech czy innych krajach europejskich.

 

- W związku z tym rząd zdecydował, aby ujednolicić i zmodyfikować zasady dotyczące kwarantanny zarówno jeżeli chodzi o transport, który odbywa się drogą standardową, drogą lądową, jak i transport lotniczy. Te zasady będą obowiązywały w dwóch obszarach, to znaczy w obszarze Schengen i obszarze poza Schengen - oświadczył.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 29 marca

 

Minister Horała doprecyzował, że jeśli chodzi o podróżnych przybywających do Polski ze strefy Schengen "dla wszystkich podróżnych obowiązkowa kwarantanna". Ale - zaznaczył - z tej kwarantanny będzie zwalniało przedstawienie negatywnego testu nie starszego niż 48 godzin.

 

WIDEO: zobacz konferencję rzecznika rządu i wiceministra

  

 

- W przypadku strefy non-Schengen nie będzie takiej możliwości. Wszyscy podróżni przybywający do Polski z krajów nienależących do strefy Schengen, nawet jeżeli pokażą jakiś test i tak wszyscy dostaną decyzję o kwarantannie - mówił Horała.

 

Jak dodał rzecznik rządu, z kwarantanny będą wyłączeni m.in. zawodowi kierowcy, co uwzględnia rozporządzenie. - (W tej grupie) będą także osoby zaszczepione przeciw Covid-19 preparatem dopuszczonym w Unii Europejskiej – doprecyzowało Centrum Informacyjne Rządu na Twitterze.

 

 

Z kwarantanny, jak potwierdził Müller, zwolnieni będą również ozdrowieńcy, czyli osoby, które zakończyły izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, lecz nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy polskiej.

 

"Czasami trzeba będzie dłużej poczekać na opuszczenie samolotu"

 

Każdy z przyjezdnych (zarówno ze strefy Schengen, jak i spoza niej) - jak dodał polityk - będzie miał możliwość wykonania testu na COVID-19 w Polsce. - Jeżeli w Polsce uzyska wynik negatywny, to wówczas ta kwarantanna będzie zdjęta - zaznaczył Horała.

 

ZOBACZ: Londyn. Po raz pierwszy od pół roku nie odnotowano zgonu z powodu Covid-19

 

Wiceminister infrastruktury przestrzegał ponadto, że nowe zasady spowodują wydłużenie czasu obsługi podróżnych na lotniskach.

 

- Trzeba liczyć się z tym, że nieraz nawet do kilku godzin może upłynąć od wylądowania samolotu do wyjścia z lotniska. Czasami będzie tak, że trzeba będzie dłużej poczekać w samolocie na jego opuszczenie. Trzeba też liczyć się z tym, że będzie oczekiwanie na kontrolę straży granicznej przy wychodzeniu z samolotu. Tu niestety wszyscy musimy się uzbroić w cierpliwość - powiedział Horała.

zdr/Polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie