Służby więzienne podały informacje o stanie zdrowia Nawalnego

Świat
Służby więzienne podały informacje o stanie zdrowia Nawalnego
Twitter/ Kira Jarmysz
Służby więzienne zaprzeczają twierdzeniom współpracowników Nawalnego, którzy poinformowali, że ma on problemy ze zdrowiem

Służby więzienne w obwodzie włodzimierskim w Rosji określiły jako zadowalający i stabilny stan zdrowia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, którzy odbywa wyrok w kolonii karnej w tym regionie. Współpracownicy Nawalnego mówią zaś, że ma on problemy ze zdrowiem.

Służby prasowe Federalnej Służby Więziennej (FSIN) w obwodzie włodzimierskim oświadczyły w czwartek, że 24 marca w kolonii w Pokrowie odbyły się badania lekarskie więźniów, w tym Nawalnego. - Wyniki badań świadczą, że jego stan zdrowia oceniany jest jako stabilny i zadowalający - oświadczyła FSIN.

 

ZOBACZ: Wołkow: uwięziony Nawalny ma kłopoty ze zdrowiem

 

Kreml nie śledzi doniesień na temat stanu zdrowia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego w kolonii karnej - powiedział w czwartek rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina Dmitrij Pieskow. Ocenił, że należy to do kompetencji administracji więziennej. Pieskow dodał, że Kreml nie zwracał się do Federalnej Służby Więziennej (FSIN) o informacje na temat Nawalnego.

 

Adwokaci Nawalnego, którzy mieli w środę zobaczyć się z nim w kolonii karnej, nie zostali do niego dopuszczeni. Współpracownik polityka Leonid Wołkow poinformował tego dnia, że Nawalny od końca zeszłego tygodnia odczuwa silne bóle w plecach, drętwieje mu noga i nie może na niej stanąć.

 

Sytuacja opozycjonisty

 

Opozycjonista, który został aresztowany w połowie stycznia, po powrocie do kraju z Niemiec, ma spędzić w kolonii karnej około 2,5 roku.

 

ZOBACZ: Nawalny przerwał milczenie. "Obóz koncentracyjny 100 km od Moskwy"

 

Nawalny w sierpniu 2020 roku stracił przytomność na pokładzie samolotu lecącego z Tomska na Syberii do Moskwy. Po awaryjnym lądowaniu w Omsku trafił do tamtejszego szpitala. Na prośbę rodziny został przetransportowany lotniczą karetką pogotowia do Niemiec.

 

Przeszedł tam leczenie i rehabilitację, podczas której - jak relacjonował - uczył się od nowa chodzenia i wielu innych czynności. Władze niemieckie uznały, że opozycjonistę próbowano otruć w Rosji bojowym środkiem chemicznym. Władze Rosji temu zaprzeczają.

rsr/ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie