Polscy medycy rozpoczynają szczepienia pracowników kwatery głównej NATO

Świat
Polscy medycy rozpoczynają szczepienia pracowników kwatery głównej NATO
PAP/Piotr Nowak
Medycy przylecieli do Brukseli wczoraj. Dziś rozpoczną szczepienia pracowników NATO

Ponad 20 polskich medyków ma od czwartku w ciągu trzech dni zaszczepić na Covid-19 około 3,5 tys. pracowników kwatery głównej NATO w Brukseli. Do szczepień wykorzystana będzie szczepionka firmy AstraZeneca z polskich zasobów.

"Zawsze byliśmy lojalnym i rzetelnym sojusznikiem NATO. I tak samo traktujemy inicjatywy Sojuszu związane z walką z pandemią, bo wierzymy, że tylko solidarne działanie z naszymi przyjaciółmi przyniesie światu szybki powrót do normalnego życia" - napisał w niedzielę na Facebooku premier RP Mateusz Morawiecki.

 

Zawsze byliśmy lojalnym i rzetelnym sojusznikiem NATO. I tak samo traktujemy inicjatywy Sojuszu związane z walką z...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Niedziela, 21 marca 2021

 

Podziękowania Stoltenberga

 

Za zorganizowanie akcji podziękował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. - Jestem wdzięczny za gotowość Polski do dostarczenia szczepionek przeciw Covid-19. To pokazuje, jak bardzo ważnym państwem członkowskim jest Polska, która jest gotowa wspierać wysyłki NATO na wiele różnych sposobów. Solidarność i odporność leżą w sercu naszego Sojuszu, i to dokładnie pokazuje polska oferta. Polska jest silnym i niezawodnym państwem sojuszniczym, które dostarcza wsparcia w postaci sprzętu medycznego, personelu i ekspertyz wielu innym sojusznikom i partnerom od początku pandemii - powiedział w poniedziałek Norweg.

 

ZOBACZ: "To tylko 3,5 tys. dawek. To wyraz solidarności". Dworczyk o szczepieniach NATO

 

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że Stoltenberg zwrócił się do szefa polskiego rządu z prośbą o pomoc w zaszczepieniu pracowników kwatery głównej Sojuszu.

 

- Premier Morawiecki podjął decyzję o udzieleniu takiej pomocy. To jest wyraz naszej odpowiedzialności w stosunku do sojuszników. Polska jest stabilnym i sprawdzonym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego i zawsze, kiedy jest taka możliwość, pomagamy naszym partnerom - podkreślił Dworczyk.

 

Kolejna misja

 

Jak dodał, Polska przywiązuje dużą wagę do uzgodnień NATO dotyczących zdolności reagowania na sytuacje kryzysowe, przyjętych na szczycie w Warszawie w 2016 roku. - Zespół, który uda się do kwatery głównej NATO, jest tego najlepszym przykładem - podkreślił Dworczyk.

 

Zwrócił uwagę, że wylot do Brukseli będzie kolejnym wyjazdem polskiej misji medycznej, a polscy medycy wspierali już w walce z pandemią m.in. Włochów, Hiszpanów czy Słowaków.

 

Wyjazd do Brukseli organizuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które koordynuje wszystkie przygotowania, podobnie jak to było w przypadku wylotu polskich medyków na Słowację czy do Wielkiej Brytanii.

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie