Zgorzelski: miliony osób mają certyfikat bezpieczeństwa, dlaczego są zamknięci w domach?

Polska
Zgorzelski: miliony osób mają certyfikat bezpieczeństwa, dlaczego są zamknięci w domach?
Polsat News
Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) w "Graffiti"

- Mamy ponad 5 mln osób zaszczepionych i pewnie około 2 mln ozdrowieńców. 7 mln ludzi posiadających certyfikat bezpieczeństwa zdrowotnego ma siedzieć w domu tylko dlatego, że rząd nie ma żadnej strategii - mówił w "Graffiti" wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (Koalicja Polska - PSL).

- Zaczynamy poważnie rozmawiać na temat, czy przygotowywać się do zamknięcia Polski - mówił w poniedziałek w programie "Gość Wydarzeń" prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. Covid-19. Jego zdaniem, w tym lub następnym tygodniu przekroczymy liczbę 30 tysięcy dziennych zakażeń koronawirusem. Zastrzegł, że w takim przypadku możliwy jest całkowity lockdown, w tym zamknięcie kościołów.

Marcin Fijołek zapytał w "Graffiti" o tę wypowiedź wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego (PSL).

 

- Rozumiem jedno - że rząd po raz kolejny przyznał się do porażki, bo lockdown jest przyznaniem się władzy do porażki, do tego, że nie ma żadnej strategii do wyjścia z pandemii, tylko po prostu pozamykać ludzi w domach - odpowiedział.

 

ZOBACZ: Prof. Horban: jesteśmy bliscy, by zamknąć Polskę

 

Jak dodał, mamy ponad 5 mln osób zaszczepionych i 2 mln ozdrowieńców. - 7 mln ludzi posiadających certyfikat bezpieczeństwa zdrowotnego ma siedzieć w domu tylko dlatego, że rząd nie ma żadnej strategii - wskazał. Podkreślił przy tym, że zamykanie gospodarki kosztuje dziennie ok. 1,3 mld zł.

 

Jak przekazano w poniedziałek w zestawieniu zamieszczonym na rządowej stronie gov.pl, w Polsce podano dotąd 5 026 182 dawki szczepionki przeciw COVID-19 – 3 242 462 pierwszej i 1 783 720 drugiej. Nie oznacza to jednak, że zaszczepiono 5 mln osób.

 

"Należy włączyć prywatny system opieki zdrowotnej"

 

Zgorzelski przypomniał także, jakie są postulaty opozycji dot. walki z pandemią. PSL chce m.in. "pełnego wykorzystania stacji sanitarno-epidemiologicznych". - Pamiętam, jak byłem zaopiekowany przez osoby z sanepidu płockiego - dodał. Jak ocenił, dzisiaj sanepid został "odsunięty na boczny tor".

 

WIDEO: Piotr Zgorzelski w "Graffiti"

  

Wicemarszałek Sejmu powiedział również, że należy uruchomić i włączyć do walki z pandemią prywatny system opieki zdrowotnej. - Mamy niechlubne 5 miejsce w liczbach bezwzględnych jeśli chodzi o umieralność. USA, Brazylia nas wyprzedzają, a my jesteśmy zaraz po nich - dodał.

 

Zgorzelski podkreślił, że "rozumie i osobiście wspiera rząd" w tym, żeby nie rezygnować ze szczepień preparatem AstryZeneki. Jak powiedział, aferę wokół tej szczepionki uznaje za "niezrozumiałą wojnę korporacji międzynarodowych".

 

- Niestety mamy taką sytuację, że dochodzą kolejne szczepy - brazylijski, afrykański. Pewnie wnioski są takie, że z tą pandemią trzeba nauczyć się żyć. Sposobem nie jest zamykanie ludzi w domach, a otwieranie gospodarki w reżimie sanitarnym - ocenił.

 

Poprzednie odcinku programu dostępne są tutaj.

zdr/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie