Białoruś. Andżelika Borys zatrzymana przez milicję

Polska
Białoruś. Andżelika Borys zatrzymana przez milicję
YouTube/Związek Polaków na Białorusi
W sobotę Andżelika Borys ponownie została szefową Związku Polaków na Białorusi

Szefowa Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została zatrzymana przez milicję. "Jest przewożona na komisariat, gdzie udają się też grodzieńscy działacze Związku" - przekazał Robert Tyszkiewicz, przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że polski konsul udaje się na miejsce zatrzymania Borys. - Będziemy interweniować - zapewnił.

Według posła Tyszkiewicza, do zatrzymania Andżeliki Borys doszło w Grodnie.

 

 

Sama zatrzymana napisała na swoim facebookowym profilu, że jedzie na komisariat w "dzielnicy leninowskiej" miasta.

 

Jade w Leninskij ROWD

Opublikowany przez Andżelikę Borys Wtorek, 23 marca 2021

 

"Brak szczegółów, jaka jest podstawa tych działań"

 

Natomiast Andrzej Poczobut, członek Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi, poinformował, że milicja zatrzymała Angelikę Borys w jej domu. "Na razie brak szczegółów co do tego, jaka jest podstawa tych działań" - uściślił na Twitterze.

 

 

Andżelika Borys jest zatrzymana do procesu za "złamanie przepisów o organizacji imprez masowych" - przekazali później przedstawiciele ZPB. 

 

Proces powinien rozpocząć się w ciągu trzech dni

 

- Borys została zatrzymana za organizację Kaziuków - powiedział Andrzej Pisalnik, redaktor portalu Znadniemna.pl i działacz ZPB. - Do procesu, który powinien rozpocząć się w ciągu trzech dni, ma pozostać w areszcie - dodał.

 

Kaziuki to tradycyjny jarmark, który ZPB organizuje co roku. W tym roku odbył się w 7 marca.

 

Związek Polaków na Białorusi został w 2005 roku zdelegalizowany przez państwowe białoruskie, jednak pomimo tego prowadzi działalność. W sobotę, podczas zjazdu organizacji, Borys została ponownie wybrana na przewodniczącą Związku.

 

- Wszczęto postępowanie administracyjne. Przyczyną były określone działania, popełnione kilka dni temu - powiedział Ihar Biełaziorau z grodzieńskiej milicji. Wyjaśnił, że chodzi o artykuł mówiący o złamanie przepisów, dotyczących organizacji imprez masowych. Postępowanie toczy się w sprawie, a nie przeciwko Borys.

 

Ze wskazanego artykułu grozi kara grzywny lub do 15 dni aresztu, chyba że do wykroczenia dojdzie powtórnie w ciągu roku i wówczas grozi 30 dni aresztu.

 

Morawiecki: będziemy interweniować

 

Zatrzymanie Andżeliki Borys skomentował premier Mateusz Morawiecki. - Nasz konsul udaje się na komisariat. Będziemy interweniować - zapewnił podczas konferencji prasowej w Wadowicach.

 

Zdaniem szefa rządu, liderka ZPB "wytrwale pracuje na rzecz pielęgnowania kultury polskiej na Białorusi i animowania życia kulturalnego Polaków". 

 

WIDEO: Premier Mateusz Morawiecki o zatrzymaniu Andżeliki Borys

  

 

- Spotkałem się jakiś czas temu z panią prezes Borys i wiem, że bardzo dba o jak najlepsze relacje z białoruskim rządem, ale jednocześnie dba o polskość - przypomniał Morawiecki.

wka, emi/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie