W Wielkiej Brytanii najmniej zgonów z powodu Covid-19 od końca września

Świat
W Wielkiej Brytanii najmniej zgonów z powodu Covid-19 od końca września
PAP/EPA/ANDY RAIN
Liczba nowych zakażeń koronawirusem przestała tak szybko spadać, a nawet się ustabilizowała

Jedynie 17 zgonów z powodu Covid-19 zarejestrowano w ciągu minionej doby w Wielkiej Brytanii, co jest najniższym dobowym bilansem od 28 września zeszłego roku - poinformował w poniedziałek po południu brytyjski rząd.

Wprawdzie bilanse dotyczące dni weekendowych, czyli podawane w niedziele i poniedziałki, zawsze są najniższe w tygodniu, co wynika z opóźnień w rejestracji zgonów w weekendy, ale spadek ich liczby - będący efektem szybko prowadzonych szczepień - jest bardzo wyraźny. W poprzedni poniedziałek informowano o 64 nowo zarejestrowanych zgonach. Jeszcze bardziej wymowne jest to, że niemal dokładnie dwa miesiące temu - 20 stycznia - miała miejsce najwyższa w czasie całej pandemii liczba zgonów. Było ich wówczas 1820, czyli 107 razy więcej niż obecnie.

 

ZOBACZ: Premier Johnson zaszczepiony preparatem firmy AstraZeneca

 

W ciągu ostatnich siedmiu dni z powodu Covid-19 zmarły 593 osoby, co oznacza spadek o 41,5 proc. w porównaniu z poprzednimi siedmioma dniami. Zmniejszająca się liczba zgonów nie zmienia faktu, że Wielka Brytania z łącznym bilansem ofiar wynoszącym 125 172 osoby nadal zajmuje piąte miejsce na świecie.

 

Liczba nowych zakażeń ustabilizowała się

 

Nieco niepokojące jest natomiast to, że liczba nowych zakażeń koronawirusem przestała tak szybko spadać, a nawet się ustabilizowała. W ciągu ostatniej doby wykryto ich 5342 - o 30 więcej niż poprzedniego dnia i o ok. 250 więcej niż w ubiegły poniedziałek. W minionych siedmiu dniach wykryto 38 398 infekcji, co stanowi spadek o 4,7 proc. w stosunku do poprzednich siedmiu dni. Od początku pandemii wykryto ich 4,3 mln.

 

Po trzech kolejnych dniach z rekordami wykonanych szczepień, w niedzielę ich liczba była zauważalnie niższa - niespełna 420 tys. wobec ponad 844 tys. w sobotę, ale Wielka Brytania nadal jest na dobrej drodze, by zrealizować cel, jakim jest zaoferowanie do 15 kwietnia przynajmniej pierwszej dawki szczepionki wszystkim osobom z dziewięciu grup priorytetowych, czyli 32 mln osób. Do niedzieli włącznie pierwszą dawkę otrzymało prawie 28 mln osób, co stanowi 53,2 proc. dorosłych mieszkańców kraju, a drugą - 2,28 mln, czyli 4,3 proc. dorosłej populacji.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie