Francja. 6,5 tys. osób na nielegalnym balu. Interweniowała policja

Świat
Francja. 6,5 tys. osób na nielegalnym balu. Interweniowała policja
Zdjęcie ilustracyjne/pixabay
Policja interweniowała po godz. 18., aby rozproszyć zgromadzenie w Starym Porcie, gdzie doszedł pochód roztańczonych uczestników.

Około 6,5 tys. osób wzięło udział w niedzielę w nielegalnym karnawale w centrum Marsylii. Policja rozpędziła tłum rozbawionych uczestników zgromadzenia, na które władze nie udzieliły zgody z powodu epidemii Covid-19.

Tysiące przebranych uczestników karnawału tańczyło i bawiło się w dzielnicy La Plaine na słynnym zabytkowym placu Jean-Jauresa bez maseczek medycznych, ale w maskach karnawałowych z wizerunkami znanych polityków, celebrytów i lekarzy.

 

"Młodzi ludzie mają dość zamykania się"

 

- To niewiarygodne! W Marsylii jest coś, czego nie można przegapić, to karnawał – powiedział mediom 26-letni Romain, przebrany za piekarza. - Młodzi ludzie mają dość zamykania się. Nie ma tu słabych starszych ludzi, tylko młodzi ludzie – dodał.

 

ZOBACZ: Piłkarz uciekł z nielegalnej imprezy... przez okno w dachu

 

Mężczyznę poparli inni uczestnicy zabawy w przebraniach słoneczników, goryli, sportowców, jak Zinedine'a Zidane'a czy najbardziej znanego francuskiego epidemiologia prof. Didiera Raoulta.

 

 

Interwencja policji

 

"Jest to niezadeklarowane zdarzenie, które uważamy za odpowiedzialne, ponieważ gesty barierowe nie są przestrzegane. Przeprowadzamy kontrole wokół pochodu, w szczególności noszenie masek, a osoby naruszające przepisy są karane grzywną" - poinformowała agencję AFP lokalna policja.

 

Policja interweniowała po godz. 18., aby rozproszyć zgromadzenie w Starym Porcie, gdzie doszedł pochód roztańczonych uczestników. Funkcjonariusze zatrzymali siedem osób.

 

ZOBACZ: Piłkarz brał udział w nielegalnej imprezie. Przed policją schował się... pod stołem

 

W Marsylii władze nie wprowadziły lokalnego lockdownu w sobotę w przeciwieństwie do 16 ze 101 francuskich departamentów, w tym w Paryżu. W mieście obowiązują jednak ograniczenia sanitarne, w tym zakaz zgromadzeń i nakaz noszenia masek w przestrzeni publicznej.

 

Karnawał w dzielnicy Marsylii La Plaine organizowany jest od 1999 r., ale nie wpisuje się w tradycję innych karnawałów, które kończą się chrześcijańskimi uroczystościami Wielkiego Postu, na około czterdzieści dni przed Wielkanocą.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie