Czeski rząd chce przedłużyć stan wyjątkowy o kolejne 30 dni

Świat
Czeski rząd chce przedłużyć stan wyjątkowy o kolejne 30 dni
PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Ograniczenie w przemieszczaniu się może zostać wprowadzone tylko przy wykorzystaniu przepisów o stanie wyjątkowym. Taki przepis obowiązuje w Czechach od 5 października 2020 roku

Rząd Czech zdecydował w poniedziałek, że wystąpi do Izby Poselskiej o przedłużenie stanu wyjątkowego, który miał się skończyć 28 marca, o kolejne 30 dni. Zdaniem szefa MSW Jana Hamaczka sytuacja epidemiczna w kraju poprawia się, ale ograniczenia są potrzebne.

Według Hamaczka system restrykcji działa, ale tylko jako całość. Rezygnacja z jednego z elementów może spowodować, że pozostałe ograniczenia przestaną mieć pozytywny skutek.

 

Minister zwrócił uwagę na zasadność obowiązującego zakazu poruszania się między powiatami, podkreślając, że sytuacja epidemiczna poprawiła się zdecydowanie w regionach, które zostały zamknięte jako pierwsze, jeszcze w lutym.

 

ZOBACZ: Czechy zaliczyły Polskę do krajów o najwyższym stopniu ryzyka epidemicznego

 

Ograniczenie w przemieszczaniu się może zostać wprowadzone tylko przy wykorzystaniu przepisów o stanie wyjątkowym. Taki przepis obowiązuje w Czechach od 5 października 2020 roku.

 

Był też wprowadzony podczas pierwszej fali pandemii od 12 marca do 17 maja 2020 roku.

 

Monitoring osób przebywających na izolacji

 

Po poniedziałkowym posiedzeniu gabinetu poinformowano także, że policja i stacje sanitarno-epidemiologiczne będą współpracować przy kontroli osób, które obowiązuje izolacja. Wykaz osób podlegających kwarantannie mają dostarczać policji stacje regionalne.

 

Hamaczek powiedział, że takie porozumienie miało działać już przed rokiem, ale nie udało się go wprowadzić w życie ze względu na kwestie ochrony danych osobowych.

 

Zdaniem szefa MSW wszystkie wątpliwości w tej sprawie zostały już wyjaśnione. Minister zauważył, że rozprzestrzenianie nowego koronawirusa jest przestępstwem. Minister zdrowia Jan Blatny podkreślił, że respektowanie warunków kwarantanny pomoże w szybkim odejściu od restrykcji.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie