Bułgaria wydaliła dwóch rosyjskich dyplomatów

Świat
Bułgaria wydaliła dwóch rosyjskich dyplomatów
zdj. ilustracyjne/ Pixabay
Prokuratura nie poinformowała wprost, czy wydalenie dwóch rosyjskich dyplomatów ma związek z ujawnionym w końcu minionego tygodnia skandalem szpiegowskim

Bułgarskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w poniedziałek o wydaleniu dwóch rosyjskich dyplomatów. Na opuszczenie kraju dano im 72 godziny.

Wcześniej ministerstwo otrzymało od prokuratury krajowej pismo, informujące, że obaj dyplomaci prowadzili na terenie Bułgarii działalność niezgodną z Konwencją Wiedeńską. Dowody na tę niezgodną z prawem aktywność Rosjan zebrała Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (kontrwywiad).

 

Skandal szpiegowski 

 

Prokuratura nie poinformowała wprost, czy wydalenie dwóch rosyjskich dyplomatów ma związek z ujawnionym w końcu minionego tygodnia skandalem szpiegowskim. W czwartek wieczorem w Bułgarii zatrzymano sześciu obecnych i byłych pracowników wywiadu wojskowego i resortu obrony. Postawiono im zarzuty szpiegostwa na rzecz Rosji. W poniedziałek sąd wojskowy zdecydował o areszcie dla pięciu z nich.

 

ZOBACZ: Polska wydaliła białoruskiego dyplomatę. "Odpowiedź na działania Mińska"

 

Ambasada Rosji uznała w poniedziałek decyzję bułgarskiego MSZ za bezpodstawną i zadeklarowała, że Rosja zastrzega sobie prawo do analogicznej odpowiedzi.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie