Została zaszczepiona w ciąży. Dziecko urodziło się z przeciwciałami

Świat
Została zaszczepiona w ciąży. Dziecko urodziło się z przeciwciałami
Hippopx/Public Domain
Kobieta otrzymała pierwszą dawkę szczepionki w 36 tygodniu ciąży

Na Florydzie urodziło się pierwsze w Stanach Zjednoczonych dziecko, u którego wykryto przeciwciała na Covid-19. Jego matka pracuje w służbie zdrowia.

Kobieta otrzymała pierwszą szczepionkę Moderna przeciwko Covid-19, kiedy była w 36 tygodniu ciąży. Trzy tygodnie później, przed przyjęciem drugiej dawki, urodziła zdrową córeczkę, u której wynik testu na obecność przeciwciał Covid-19 był dodatni.

 

ZOBACZ: Ginekolog o szczepieniach przeciw COVID-19 dla ciężarnych

 

Według magazynu medycznego "Health" jest to istotne, ponieważ sugeruje, że kiedy kobieta w ciąży otrzyma szczepionkę, może przekazać swoje ochronne przeciwciała noworodkowi.

 

O odkrytym przypadku poinformowali naukowcy z uczelni Florida Atlantic University dr Paul Gilbert i dr Chad Rudnick. Przeciwciała wykryto po analizie krwi z pępowiny natychmiast po urodzeniu dziewczynki, a jeszcze wcześniej w łożysku przed jej narodzinami. Jest ona pierwszym dzieckiem w USA urodzonym z przeciwciałami koronawirusa.

 

Przeciwciała w krwi noworodka

 

"Wykazaliśmy, że przeciwciała SARS-CoV-2 są wykrywalne w próbce krwi pępowinowej noworodka już po podaniu pojedynczej dawki szczepionki Moderna Covid-19 (...) W związku z tym szczepienie matki stwarza możliwość ochrony i zmniejszenia ryzyka zakażenia Sars-CoV-2" - podkreślali autorzy badania.

 

ZOBACZ: "Poród był wierzchołkiem góry lodowej". Cud narodzin w czasie pandemii

 

Jak dodaje "Health", kobiety w ciąży nie były objęte badaniami klinicznymi dotyczącymi jakichkolwiek szczepionek Covid-19, w tym produkcji firm Pfizer, Moderna i Johnson & Johnson. Dlatego nie ma jeszcze jasnego obrazu co do ich bezpieczeństwa i skuteczności. Gilbert i Rudnick wskazują na to, że potrzebne są dalsze analizy.

 

Dopiero w minionym miesiącu firma Pfizer poinformowała o rozpoczęciu badań na dużą skalę na kobietach w ciąży. Mają się zakończyć na początku 2023 roku. Podobne plany zgłosiła firma Johnson & Johnson.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie