World Athletics: Rosjanie mogą startować pod neutralną flagą

Sport
World Athletics: Rosjanie mogą startować pod neutralną flagą
Pixabay
Obowiązywać będzie limit zawodników startujących z Rosji

Rosyjscy lekkoatleci mogą znowu ubiegać się o pozwolenie na start w międzynarodowych imprezach - poinformowała światowa federacja World Athletics. Ich występ - po wcześniejszym sprawdzeniu przeszłości dopingowej - będzie możliwy tylko pod neutralną flagą.

- Sportowcy z Rosji, którzy spełnią wszystkie nasze kryteria, będą znowu mogli startować pod neutralną flagą - powiedział przewodniczący specjalnej grupy roboczej powołanej w celu rozwiązania rosyjskiego kryzysu Rune Andersen.

 

Tak jak było i poprzednio, w imprezach międzynarodowych, także w igrzyskach, obowiązywać będzie limit dziesięciu startujących z Rosji. To daje nadzieję na start trzykrotnej mistrzyni świata w skoku wzwyż Marii Lasickiene czy płotkarzowi Siergiejowi Szubienkowi.

 

ZOBACZ: Rosja wykluczona z imprez sportowych. Bańka: otrzymaliśmy bardzo silne narzędzie

 

IAAF jest jedyną światową federacją, która nadal podtrzymuje zawieszenie Rosji. Nastąpiło ono w 2015 roku po wykryciu istniejącego w tym kraju państwowego systemu dopingowania sportowców. Skutkiem izolacji Rosjan było niedopuszczenie ich do udziału w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, gdzie zgodzono się jedynie na występ mieszkającej w USA, a specjalizującej się w skoku w dal Darii Kliszyny, ale tylko pod neutralną flagą.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie