Sondaż: ponad połowa Polaków źle ocenia sytuację w kraju

Polska
Sondaż: ponad połowa Polaków źle ocenia sytuację w kraju
piqsels
CBOS: 30 proc. Polaków zadowolonych z sytuacji w kraju, 54 proc. ocenia ją źle

Na początku marca 30 proc. badanych uważało, że sytuacja w naszym kraju zmierza w dobrym kierunku, a 54 proc. było przeciwnego zdania. Poglądu na ten temat nie miało 16 proc. – wynika z sondażu CBOS.

W porównaniu z lutym zmniejszył się o 2 punkty procentowe odsetek badanych uważających, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku, odsetek negatywnie oceniających kierunek zmian w kraju jest taki sam. O 2 punkty zwiększył się odsetek niemających zdania na ten temat.

 

Ocena ogólnej sytuacji w kraju zależy przede wszystkim od sympatii politycznych badanych. Oceny pozytywne dominują wśród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem).

 

ZOBACZ: Najnowszy sondaż Kantar. Polacy niezadowoleni z pracy prezydenta i premiera

 

"Choć warto zwrócić uwagę, że w stosunku do lutego notujemy niewielki ich spadek (z 83 proc. w lutym do 80 proc. w marcu)" – podaje CBOS.

 

Przekonanie, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku charakteryzuje sympatyków wszystkich ugrupowań opozycyjnych.

 

Ocena zależna od praktyk religijnych

 

Przewagę pozytywnych ocen sytuacji w kraju notowano też wśród osób identyfikujących się z prawicą i respondentów regularnie (co najmniej raz w tygodniu) uczestniczących w praktykach religijnych.

 

Przesuwanie się poglądów politycznych w stronę centrum i lewicy i nieregularność praktyk religijnych bądź ich brak korespondują z negatywną oceną ogólnej sytuacji w kraju.

 

ZOBACZ: Sondaż. Prezydent zyskuje zaufanie, premier je traci

 

Spośród zmiennych społeczno-demograficznych najistotniejszą cechą modyfikującą opinie badanych jest wiek – wraz z nim wzrasta odsetek ocen pozytywnych. Najbardziej krytyczna wobec sytuacji w kraju jest grupa najmłodszych respondentów (18-24 lata).

 

Poczucie, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku częściej wyrażają ponadto osoby niżej wykształcone, emeryci i rolnicy. Przeciwnego zdania są przede wszystkim osoby o wyższym statusie społeczno-zawodowym, uczniowie i studenci, a także mieszkańcy największych miast. Oceny ogólnej sytuacji w kraju nie wiążą się z ocenami własnych materialnych warunków życia.

 

Pozytywne nastawienie widzów telewizji publicznej

 

Sytuację w kraju znacząco różnie oceniają odbiorcy poszczególnych stacji telewizyjnych. Zdecydowanie najbardziej pozytywne nastawienie mają w tej kwestii osoby, dla których głównym źródłem codziennych informacji o wydarzeniach w kraju i na świecie jest – według ich deklaracji – telewizja publiczna, zwłaszcza TVP1 lub/i TVP Info. Wśród widzów, którzy czerpią informacje z innych stacji telewizyjnych (w tym także z TVP2) i wśród tych, którzy w ogóle nie oglądają telewizji przeważają negatywne oceny sytuacji w kraju.

 

19 proc. badanych (w stosunku do lutego spadek o 2 punkty proc.) prognozuje, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w Polsce poprawi się, 32 proc. uważa, że się nie zmieni (wzrost o 2 punkty proc.), 38 proc. przewiduje, że się pogorszy (spadek o punkt proc.), 11 proc. nie ma zdania na ten temat (wzrost o punkt proc.).

 

ZOBACZ: Wzrost poparcia dla KO, PSL poza Sejmem. Najnowszy sondaż

 

19 proc. respondentów (tyle samo co przed miesiącem) ocenia, że sytuacja polityczna w kraju jest dobra, 27 proc. uważa, że jest ani dobra, ani zła (wzrost o 2 punkty), 48 proc. uważa, że jest zła (spadek o 3 punkty), a 6 proc. nie ma zdania na ten temat (tyle samo co w lutym).

 

Czy sytuacja polityczna się poprawi?

 

11 proc. ankietowanych (spadek o punkt procentowy) prognozuje, że sytuacja polityczna poprawi się, 46 proc. sądzi, że się nie zmieni(wzrost o 2 punkty), 30 proc. uważa, że się pogorszy (spadek o 2 punkty), 13 proc. nie ma zdania na ten temat (wzrost o punkt proc.).

 

27 proc. badanych (wzrost o punkt proc. w stosunku do lutego) ocenia, że sytuacja gospodarcza w kraju jest dobra, 31 proc., że nie jest ani dobra, ani zła (wzrost o 4 punkty.), 37 proc. ocenia, że jest zła (spadek o 4 punkty), 5 proc. nie ma zdania na ten temat (tyle samo co miesiąc temu).

 

21 proc. respondentów (spadek o punkt proc.) prognozuje, że sytuacja gospodarcza się poprawi, 33 proc., że się nie zmieni (wzrost o 3 punkty), 34 proc., że się pogorszy (spadek o 3 punkty), 12 proc. nie ma zdania na ten temat (wzrost o punkt proc.).

 

57 proc. ankietowanych (wzrost o punkt proc.) ocenia, że ich rodzinie żyje się dobrze, 37 proc., że nie żyje im się ani dobrze, ani źle (spadek o punkt proc.), 6 proc. ocenia, że żyje mi się źle (tyle samo co w lutym).

 

59 proc. badanych (wzrost o 4 punkty proc.) ocenia dobrze obecne warunki materialne swojego gospodarstwa domowego, 36 proc. sądzi, że warunki nie są ani dobre, ani złe (spadek o 2 punkty), 5 proc. ocenia je jako złe (spadek o punkt proc.).

 

Nadzieja na stabilizację

 

18 proc. respondentów (spadek o 1 punkt proc. w stosunku do lutego) prognozuje, że za rok będzie im się żyć lepiej niż obecnie, 57 proc. uważa, że tak samo (wzrost o 4 punkty), 12 proc. spodziewa się pogorszenia (spadek o 3 punkty), a 13 proc. nie ma zdania na ten temat.

 

15 proc. ankietowanych (spadek o 6 punktów proc.) uważa, że w ciągu roku warunki materialne ich rodziny się poprawią, 73 proc. prognozuje, że sytuacja będzie taka sama (wzrost o 7 punktów), a 12 proc. spodziewa się pogorzenia (spadek o punkt proc.).

 

"W marcu zauważalny jest wzrost prognoz zakładających w perspektywie roku stabilizację zarówno jeśli chodzi o skalę makro (kraj), jak i mikro (gospodarstwo domowe). Notujemy też pewien wzrost optymizmu w odniesieniu do stanu i perspektyw gospodarki. Na uwagę zasługuje grupa najmłodszych dorosłych – żyjących w najlepszych, wedle własnej oceny, warunkach materialnych, a jednocześnie najbardziej niezadowolonych z sytuacji w kraju" – komentuje wyniki CBOS.

 

Badanie przeprowadzono 1-11 marca 2021 r. w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie 1154 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod badania: 44,5 proc. wybrało wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), 41,2 proc. – wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI), 14,3 proc. – samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI). We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań i strukturę.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie